Muğla'da Sokağa Çıkma Yasağı Yok!..

İçişleri Bakanlığı, 15 ilde 15 Mayıs 24:00'ten 19 Mayıs 24:00'e kadar uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin valiliklere genelge gönderdi. Bodrum ve Muğla’da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

Muğla'da Sokağa Çıkma Yasağı Yok!..

Bodrum'da birçok vatandaş 4 günlük sokağa çıkma yasağının Muğla geneliyle birlikte Bodrum'da uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili haber merkezimizi aradı. 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak olmak üzere toplam 15 ilde, 15 Mayıs Cuma günü saat 24:00 ile 19 Mayıs Salı günü 24:00 saatleri arasında uygulanacak.

Genelgede, alınan tedbirlerin, bulaşın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla; Büyükşehir statüsündeki 14 ilimiz ile Zonguldak ilini kapsayacak şekilde, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca il valileri tarafından aşağıdaki ek tedbirlerin alınması gerektiği ifade edildi.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği Genelgede, koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, talimatları doğrultusunda; salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulandığı belirtildi.