Muğla'dan En Fazla İhracaat ABD'ye...

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı, Mayıs ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Muğla'da İhracat yüzde 14 ,5 , ithalat ise yüzde 18 ,8 arttı

Muğla'dan En Fazla İhracaat ABD'ye...
En fazla ihracatı yapılan fasıl “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” oldu

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı, Mayıs ayı Dış Ticaret İstatistiklerini yayımladı. TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Muğla'da İhracat % 14,5 , ithalat ise % 18,8 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2019 yılı Mayıs ayında, 2018 yılının aynı ayına göre %14,5 artarak 54 milyon 537 bin dolar, ithalat ise %18,8 artarak 24 milyon 893 bin dolar olarak gerçekleşti. 

Mayıs ayında Muğla bu değerlerle Türkiye genelinde en fazla ihracatın gerçekleştiği 24. il olurken, ithalatta ise 29. sırada yer aldı.

En fazla ihracat yapılan ülke ABD oldu

Muğla’dan, 2019 yılı Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ülke ABD oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat 7 milyon 153 bin dolar olarak gerçekleşti. ABD’yi sırasıyla 6 milyon 951 bin dolar ile Yunanistan ve 4 milyon 533 bin dolar ile Almanya izledi. 

En fazla ithalat yapılan ülke Fas oldu

Muğla’ya, 2019 yılı Mayıs ayında en fazla ithalat yapan ülke Fas oldu. Bu ülkeden yapılan ithalat 8 milyon 215 bin dolar olarak gerçekleşti. Fas’ı sırasıyla 4 milyon 519 bin dolar ile Fransa ve 3 milyon 121 bin dolar ile Moritanya izledi.

En fazla ihracatı yapılan fasıl “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” oldu 

TÜİK Denizli Bölge Müdürü Ali İhsan Yücedağ tarafından verilen bilgiye göre Mayıs ayında Muğla’da fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi, “Balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar” (31 milyon 915 bin dolar) oldu. Bu fasılı sırasıyla “Taş, alçı, çimento, amyant, mika veya benzeri maddelerden eşya” (9 milyon 682 bin dolar) ve “Tuz, kükürt, topraklar ve taşlar, alçılar, kireçler ve çimento” (4 milyon 277 bin dolar) fasılları izledi.

En fazla ithalatı yapılan fasıl “Gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler” oldu

Mayıs ayında, Muğla’da ithalatı en yüksek fasıl, "Gıda sanayinin kalıntı ve döküntüleri, hayvanlar için hazırlanmış kaba yemler” (12 milyon 144 bin dolar) oldu. Bu fasılı; “Gemiler ve suda yüzen taşıt ve araçlar” (7 milyon 205 bin dolar) ve “Hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağlar, yemeklik katı yağlar, hayvansal ve bitkisel mumlar” (2 milyon 598 bin dolar) fasılları izledi.