Muğlalı Kadınların Eli Safrana Bulanıyor

300 kilogram safran soğanı, Bodrum, Yatağan ve Datça İlçelerinden 4 kadın üretici eliyle toprakla buluştu.

Muğlalı Kadınların Eli Safrana Bulanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Dairesi Başkanlığınca “2021 yılı Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programı kapsamında Muğlalı kadın üreticilere proje desteği verildi. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan  “Muğlalı Kadınların Eli Safrana Bulanacak” projesi kapsamında 300 kg safran soğanı 4 kadın üreticinin eliyle toprakla buluştu.

Aynı zamanda turizmci olan Bodrumlu kadın çiftçi Müge Gürer Kızılırmak bu proje kapsamında Dereköy – Peksimet arasındaki 3 dönüm arazi üzerinde safran soğanlarını toprakla buluşturdu. 

Üretici Müge Gürer, yaptığı açıklamada tarımda katma değerli ürünlere yönelmenin daha faydalı olacağını, geleneksel ürünler üretilecekse de bilginin ve bilimin ışığında üretmek gerektiğini söyledi. Bir süredir Organik Tarım konusunda çalışmalarda bulunduğunu belirten Müge Gürer, bölgenin özellikle de turizm potansiyelinin eşsiz derece de olduğunu, agroturizm alanında atölyeler düzenleyerek Bodrum’da farkındalık yaratmak istediğini açıkladı. Bu konuda özellikle yardımlarını esirgemeyen Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne, proje koordinatörü Sergül Çulha’ya ve Bodrum Tarım İlçe ve Orman Müdürlüğüne teşekkürlerini iletti.