MUHARREM ORUCU BAŞLADI...

Aleviler’in Kerbela’da katledilen Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri anısına tuttukları...

MUHARREM ORUCU BAŞLADI...
Aleviler’in Kerbela’da katledilen Hz. Hüseyin ve Kerbela şehitleri anısına tuttukları 12 günlük Muharrem Orucu başladı.

Aleviler Kerbela Şehitleri için 12 gün oruç tutup su içmiyor. Matem orucu boyunca Aleviler, her türlü eğlenceden uzak, yas havasında oruçlarını tutuyor. Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Başkanı Cem Yalçın, Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği olarak geçen sene olduğu gibi bu yıl da çeşitli etkinlikler düzenlediklerini söyledi.Kent Haber'e derneğin düzenlediği etkinlikler hakkında bilgiler veren Yalçın, şunları söyledi:

"12 gün boyunca isteyen, gönüllü olan canlarımız dernek merkezlerimizde yemek vermektedir. Tüm halkımız davetlidir. Bu 12 gün boyunca sürmektedir. Yemeğin ardından da bu ayın üzerine çeşitli sohbetler düzenleniyor. Muharrem ayı orucunun bitiminde de her zaman olduğu gibi aşure yapıyoruz. Bu sene de aşuremizi Bodrum kapalı pazar yerinde yapacağız. 9 Kasım'da yapmayı planlıyoruz. Şimdiden tüm Bodrum halkını aşure törenimize davet ediyoruz" dedi.

Muharrem ayının aleviler için ayrı bir öneme sahip olduğunun altını çizen Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hz. Hüseyin'in şehadetiyle birlikte tutmuş olduğumuz bir yas orucumuz vardı. Bugün muharrem ayının ilk günü ve ilk oruç açma günü olarak da dedemizin duasıyla yemeklerimizi dualarla yedik. Gelen misafirlerimize canlara ikram ettik. Muharrem ayında 12 gün aleviler yas orucu tutmaktadır" dedi.