Mültecilere Kuvvetli Rüzgar Engeli!..

Bodrum'da Cuma gecesinden itibaren başlayıp, bu sabah saatlerinde etkisini artıran fırtına ve kuvvetli rüzgar nedeniyle Avrupa'ya gitmek isteyen Suriye, Irak, Filistin, Afganistan, Somali ve Pakistan uyruklu göçmenlerin, deniz yolu yerine Edirne Kapıkule Sınır Kapısı'nı tercih ediyorlar.

Mültecilere Kuvvetli Rüzgar Engeli!..

Perşembe gecesi İdlib'te yaşanan acı olayda 36 şehit veren Türkiye aynı gece mültecilere uyguladığı sınır kontrollerini gevşettiğini açıklamıştı. Bu kararın ardından aralarında bölgemizin de bulunduğu birçok noktada göçmen hareketliliğinin artması beklenirken, Ege'de etkili olan olumsuz hava koşulları nedeniyle iki gecedir kayda değer bir girişimin olmadığı gözleniyor.

Bodrum'da Cuma gecesinden itibaren başlayıp, bu sabah saatlerinde etkisini artıran fırtına ve kuvvetli rüzgar nedeniyle Avrupa'ya gitmek isteyen Suriye, Irak, Filistin, Afganistan, Somali ve Pakistan uyruklu göçmenler, deniz yolu yerine Edirne Kapıkule Sınır Kapısı'nı tercih ediyorlar.

Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlere Türkiye’nin müdahale etmeyeceği haberleri üzerine gözler Ege sahillerine çevrilmişti. Cuma gündüz saatlerinde çok sayıda mültecinin otobüslerle Bodrum'a geleceği istihbaratı alan Kent Haber muhabirleri, gece boyunca kaçma girişimlerinin en sık yaşandığı Gümbet, Bitez, Ortakent ve Akyarlar'da nöbet tuttu. Akyarlar sahilinde geceden beri etkili olan kuvvetli rüzgar ve Cumartesi sabah saatlerinde beklenen fırtına nedeniyle Yarımada genelinde herhengi bir hareketlik yaşanmadı.

Hain saldırının ardından bugün ilk kez kamuoyu karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada kapıların açılmasının ardından 18 bin mültecinin Avrupa'ya geçtiğini bu rakamın bugün 25 binleri bulmasının beklendiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında kapıların kapatılmayacağını da vurguladı. 

Öte yandan hava koşullarının düzelmesi durumunda, kara sınır kapılarında Yunan ve Bulgar polisinin sert önlemler uyguladığı mültecilerin önümüzdeki günlerde Ege adalarından Avrupa'ya geçme girişimlerini artırmaları bekleniyor.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Öte yandan meteoroloji, "Rüzgarın, Marmara'nın Doğusu, Güney Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeybatı kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (40-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden, meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" uyarısında bulundu.