Mustafa Bora İçin Anma Sergisi

Bodrum’da uzun yıllar portre ve karikatür çizen merhum Mustafa Bora’nın suluboya çalışmalarından oluşan anma sergisi, Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı.

Mustafa Bora İçin Anma Sergisi

Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Resim bölümünden mezun olduktan sonra dört yıl çeşitli liselerde resim öğretmenliği yaptıktan sonra istifa ederek ayrılan Mustafa Bora, Gırgır, Çarşaf, Akbaba, Yeni Asır’da karikatür çizdi.

1980 yılından itibaren yaz aylarında Bodrum'da turistlere yönelik portre karikatür çizen Bora, 2018 yılında yaşamını yitirdi. Cenazesi, İzmir’de toprağa verildi.

Turgut Özal, eski bakanlardan Fahrettin Kurt, Sakıp Sabancı, Cem Yılmaz, Berna Laçin gibi isimlerin karikatürünü yapan Bodrum çarşısının sevilen yüzü Bora, kışları da suluboya resimler yapıyordu. Sanatçının bu çalışmaları, kızı Maya Bora tarafından bir sergi haline dönüştürüldü. Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan sergi, yoğun ilgi gördü. Sergi, 20 Eylül tarihine kadar açık kalacak.

Sanatçının kızı Maya Bora, Kent Haber’e yaptığı açıklamada kendisi için hem hüzünlü hem de güzel bir gün olduğunu ifade ederek şöyle dedi:

“Babamız için güzel bir anma sergisi oluşturmak istedik. Umarım sevenleri için de mutlu bir gün olur. Babam Bodrum’un çok seviyordu. Bu aşkını suluboya çalışmalara döktü. Bugüne kadar 6 tane suluboya sergisi açtı. Sayısız karikatür çizdi, yarışmalara katıldı. Biz de babamın yıllar boyunca yaptığı suluboya çalışmalardan elimizde kalanlarla bu sergiyi açtık. Bu sergide toplam 26 suluboya sergisi var. Bunlar bizim evimizdeydi. Biz hem sevenlerine hem de tanımayanlara bir keşif olsun diye bu sergiyi açtık.”

Babasının karikatürlerinden İzmir’de bir sergi açtıklarını sözlerine ekleyen Maya Bora, “Burada bir karikatür sergisi, bir anma sergisi açmak istiyorum. İzmir’de babamın adına ödüller veriliyor. Burada da suluboya ve karikatür yarışmaları yapma planımız var.” şeklinde konuştu.

Muhabir: Hamdi Yörür