NESLİ TEHLİKE ALTINDA OLAN CANLILARA DİKKAT ÇEKİYOR

Ressam Arzu Karcı'nın, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları işlediği...

NESLİ TEHLİKE ALTINDA OLAN CANLILARA DİKKAT ÇEKİYOR
Ressam Arzu Karcı'nın, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları işlediği "Sinek Kuşu" adlı resim sergisi Oasis Nurol Sanat Galerisi’nde açıldı.

Önceki akşam kokteylle açılışı yapılan “Sinek Kuşu” adlı bu yeni serisinde sanatçı, doğaya ve yaşamın tüm canlılarına karşı, insanoğluna bir atıfta bulunuyor. Mitolojilerde “Sonsuz Yaşam”ın ve “Hayat Verme”nin sembolü olan ve koruyucu ruhlar olarak kabul edilen sinek kuşlarıyla birlikte kelaynak kuşu, turaç, bukalemun, denizatı, ağlayan lale ve kardelenler gibi özellikle ülkemizde nesli tehlike altında olan canlıları çalışmış.

Açılışta Kent Haber'e konuşan Arzu Karcı çalışmalarını tuval üzerine akrilik boya kullanarak yaptığını ve bu teknikten çok keyif aldığını belirterek sergisi hakkında şu bilgileri verdi:

"Buradaki eserler 2016 - 2017 sezonu için hazırladığım bu yeni serinin adı "Sinek Kuşu". Doğaya ve hayvanlara karşı hassasiyeti olan biriyim. Sinek Kuşu sergimle birlikte özellikle ülkemizde nesli tehlike altında olan canlıları çalıştım. Sinek kuşu mitolojilerde hayat vermenin ve sonsuz yaşamın sembolü kabul edilen koruyucu bir ruh. Ben de sinek kuşuyla birlikte nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları çalışarak bir anlamda meaj vermek istedim. Bu seride kelaynak kuşu, turaç, bukalemun, denizatı, ağlayan lale ve kardelenler gibi calıları kullandım. Bu canlılardan bazılarının nesillerinin tehlike altında olduğu bilinmiyor. Mesela denizatından bahsedince insanlar "denizatının da mı nesli tükeniyor'" diye soruyorlar. Dip balıkçılığı yapılıyor, trolle avlanma yapılıyor, bunların yaşam alanları yok ediliyor. Çok hassas olduğum bir konu olduğu için bu sergimde bunları çalışmak istedim."

Çalışmalarında "Küçük Prens" isimli kitaptan da ilham aldığını anlatan Karcı sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu serinin bir çıkış noktası da şöyle oldu; elime yıllardır okuduğum "Küçük Prens" kitabını aldım. "Küçük Prens"in o hüzünlü sonu beni her zaman üzmüştür. Dünyamızı trajik bir şekilde terketmesi. Evet dedim, Küçük Prens zehirli bir yılan tarafından ısırılıyor ve dünyamızı terkediyor. Şu ihtimali düşündüm; karşısına ona hayat veren bir canlı çıksaydı, onu tekrar hayata döndürebilecek canlı ne olabilir diye düşünürken sinek kuşları aklıma geldi. Bu sergimde o yüzden sinek kuşlarını işledim."

Sergi, 1 Ekim 2016 tarihine kadar, pazartesi hariç her gün 12.00 - 20.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Arzu Karcı kimdir'

T.E.D. Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olan Arzu Karcı, bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra 2002 yılında asıl tutkusu olan sanata yöneldi. Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünde Yüksek Lisans programına devam eden Karcı, seramik ve cam çalışmalarının yanı sıra sanat kariyerine resim alanında devam etmektedir. Resimleriyle 2015’de Floransa Bienali, 2016’da ArtNordic Kopenhag’a katılan Karcı’nın eserleri renkli kedileri, özgün kadınları, kendine özgü renk anlayışı ve Türk motifleri kullanımıyla ayırt edilmektedir. Son dönem çalışmalarında, Art Nouveau’ya atıfta bulunarak çağdaş sanat anlayışla yorumladığı vitrayı anımsatan detaylar, altın rengi, çiçek motifleri de görülmektedir. En son serisi olan “Sinek Kuşu”nda bunlara, hayal dünyasını yansıtan tuvalinden, dış dünyaya açılan pencereler de eklenmiştir. Sanatçı, Ankara’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.