O Bilinci Bir Türlü Kazanamıyoruz!

Bodrum’da engelli park yerlerine veya engelli vatandaşın geçiş noktalarına yapılan araç parklarının önüne bir türlü geçilemiyor. 

O Bilinci Bir Türlü Kazanamıyoruz!

Bilinçlendirme kampanyaları ve kesilen cezalara rağmen engelli park yerlerine ve engellilerin geçiş güzergahlarına araçlarını park eden sürücüler, engellilerin günlük yaşamlarını daha da zorlaştırıyor. Bodrum’un farklı noktalarında yaşanan bu problemlerle ilgili defalarca haber yapılmasına rağmen, sürücülerin büyük bir kısmında bu bilinç henüz oluşmadı. Güvenlik güçleri de yasak parklarla ilgili çalışmalarına devam etse de, kimileri için cezalar da caydırıcı olmuyor. 

Dün Cevat Şakir Caddesi otogar yanındaki kaldırımdan akülü aracı ile geçmek isteyen engelli bir vatandaş, hatalı parklardan dolayı ilerleyemedi. Vatandaşın şikayeti üzerine kısa sürede olay yerine gelen Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliği ekibince bahse konu araçlar bölgeden kaldırdı. 

Konu ile ilgili bir açıklama yapan engelli vatandaş, “Yapılan bu parklar mağduriyet oluşturuyor. Ben engelli yolundan veya kaldırımdan değil de yoldan gittiğim zaman bir kaza yaşarsam kusurlu taraf ben oluyorum. Kaldırım varken yolda gittiğim zaman aktif kusurlu olmasam da şikayetim zedeleniyor. Dolayısıyla bu kamusal alanda erişilebilirlikte hak ihlaline giriyor. Bu parklardan dolayı birkaç ay önce yaşlı bir engelli arkadaşımızın kullandığı araç devrildi” ifadelerini kullandı.