O Çocukların Dramı Bitmedi!..

Geçtiğimiz 31 Mayıs tarihinde babalarının, anneleriyle birlikte evlerinde bir süre rehin aldığı iki kardeşin yaşadığı dram bitmiyor. Babalarının yaptığı eylem nedeniyle tutuklanarak cezaevine gönderilmesinin ardından, anneleri de 2 kardeşi bakamadığı gerekçesiyle eski eşinin ailesinin yanına yolladı.

O Çocukların Dramı Bitmedi!..

Anne C.N. hakkında, 14 yaşındaki kızı tarafından aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğünü ihlal ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu.

31 Mayıs'ta Çırkan Mahallesi Emir Sultan Sokak üzerinde 2 çocuğu ile birlikte yaşayan C.N adlı kadın, boşandığı eşi Soner K. tarafından çocuklarıyla birlikte bir süre rehin alınmıştı. Tüm çabalara rağmen ikna edilemeyen Soner K., polisin camdan girip müdahale etmesiyle etkisiz hale getirilerek kadın ve 2 çocuk kurtarıldı. Soner K., gözaltına alınarak karakola götürüldü. Karakoldaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıs, tutuklanarak cezaevine gönderidli.

Evlerinde anne babaları arasında yaşanan tüm bu şiddet dolu anlara şahit olan biri 14 diğeri 9 yaşındaki 2 küçük çocuğun dramı ise bununla kalmadı.

Babalarının cezaevine gönderilmesinin ardından bir ay sonra anneleri N.K., velayetleri üzerinde olmasına rağmen artık kendilerine bakamayacağını ifade ederek 2 küçük çocuğa ya babalarının ailesinin yanına gitmelerini, ya da devlet korumasına vereceğini söyledi. 14 yaşındaki kız çocuğu V.K. amcasını arayarak durumu anlattı. 2 çocuk, 1 Temmuz'da amcaları tarafından alınarak Milas'ta yaşayan halasının yanına yerleştirildi.

Yaşanan tüm bu olaylar üzerine karakola giden 14 yaşındaki V.K. annesi hakkında aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlal ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Küçük çocuk 3 Temmuz'da karakolda avukat huzurunda verdiği ifadede; "babamla annem arasında yaşanan olay sonrasında annemin ortak yaşadığımız evi satmak amacıyla ilan verdiğini öğrendim. Halbuki babamın, annemin bize bakması şartıyla evi kendisine bırakmış olduğuna babam ile annem arasında geçen konuşmalardan şahit olmuştum. Annem bana bakamayacağını söyleyerek benim ya akrabalarımın yanına, ya da devlet koruması altına girmemi isteyerek beni yanında istememektedir. Olay dolayısıyla öz annem C.N.'den davacı ve şikayetçiyim. Bodrum ilçesinde yaşayan amcam Sezgin K.'a teslim edilmek istiyorum." dedi. 

Kent Haber'in bilgi almak için telefonla ulaştığı anne C.N. ise çocuklarına bakacak ekonomik gücü olmadığını ifade ederek, satışa çıkardığı evin satılması durumunda çocuklarına da paylarını vereceğini söyledi.

Babaları cezaevindeyken anneleri tarafından terk edilen 2 çocuğun bu yaşlarında yaşadıkları travma ve zorluklar yürekleri burktu. Çocukların velayetleri ve bundan sonraki durumları ise önümüzdeki günlerde belli olacak.