O Dere İle İlgili Şikayetler Sürüyor

Bodrum’da yıllardan bu yana Ortakent sakinlerinin tepkisine neden olan dere ile ilgili şikayetler devam ediyor.

O Dere İle İlgili Şikayetler Sürüyor

Ortakent– Yahşi Arıtma Tesisi’nden dereye, oradan da denize akan su, uzun yıllardan bu yana mahalle sakinlerinin tepkisine neden oluyor. Kimi mahalle sakinleri, günün belli saatlerinde suyun arıtılmadan salındığını dile getiriyor. 

Su, geçtiği yerlerde ağır koku ve kötü görüntüye sebep oluyor. Bölgede ikamet eden vatandaşlar derenin koku ve sinek ürettiğini söylüyor. 

Arıtmadan bırakılan suyun geçtiği bölgedeki sitenin sakinleri, Kent Haber’e yaptıkları açıklamada tepkilerini dile getirdiler. Gönül Has isimli mahalle sakini yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“9 seneden beri bu sitede oturuyorum. 9 senedir bu sitedeki en büyük problemimiz sivrisinek. Büyükşehir Belediyesi’ne de yazdık, buradaki belediye ile de görüştük. Şu ana kadar hiçbir şey yapılmadı. Evlerimizde sineklikler olmasına rağmen akşamları dışarıda dahi oturamıyoruz. Derede arıtmadan gelen bir pis su var. Üzeri de kapatılmıyor. Bunu kaç kere her tarafa bildirdik.”

Site sakinlerinden Emre Kabasakal ise bu sorunla ilgili daha önce imza topladıklarını ifade ederek şöyle dedi:

“Bu sorun arıtma tesisinden kaynaklanıyor. Bu arıtmanın suyunu buradaki dereye salıyorlar. Derede yüksek miktarda sinek oluşuyor. Biz tüm site olarak bundan şikayetçiyiz. O yönden bu tarafa doğru rüzgar estiğinde bir koku oluşuyor ama sinek her zaman var. Ben 8 yıldır buradayım, 8 senedir bu sıkıntı var. Biz bununla ilgili şikayet yazısı da yazdık. İmza da topladık, hatta bu sene de yapmayı düşünüyoruz. Umarım bir çare bulunur.”