O Grubu Etobur, A Grubu Otobur...

Bodrum’da “Kan Grubuna Göre Beslenme” konulu eğitim ve atölye çalışması gerçekleştirildi. 

O Grubu Etobur, A Grubu Otobur...

Son yıllarda en çok merak edilen konular arasında yer alan “Kan Grubuna Göre Beslenme” ile ilgili Bodrum’da bir etkinlik gerçekleştirildi. Holistik Beslenme Uzmanı Şef Ayşın Aden Ekşi, Diyetisyen Lale Nesil ve Şef Hasan Karabulut’un katılımıyla eğitim ve atölye çalışması gerçekleştirildi. 

Zai Gastro’da 3 seans halinde gerçekleştirilen etkinlikte 0 ve A kan grupları hakkında detaylı bir eğitimin ardından, kan gruplarına göre yemekler yapıldı. 

Holistik Beslenme Uzmanı Şef Ayşın Aden Ekşi, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şu bilgileri aktardı:

“Bugün burada toplanmamızın sebebi, kan grubuna göre beslenmeyi anlatmak. Bu beslenme şeklinin çok eski tarihlere, M.Ö.’lere dayanan bir geçmişi var. Fakat bilinmeyen gerçekleri tekrar insanlara anlatmak için buradayız. Her kan grubunun ayrı bir şekilde beslenmesi gerekiyor ki; gen dediğimiz hastalıklardan kendilerini kurtarabilsinler. Bugün A grubu ile 0 kan grubunun işliyoruz. Gelen misafirlerimiz ile hoş sohbet ediyoruz, arkasından çok güzel yemekler pişiriyoruz.”

Kan grupları hakkında da bilgiler aktaran Ayşın Aden Ekşi, şöyle devam etti:

“0 kan grubu etoburdur. Çünkü ilk insan Hz. Adem zamanından gelen kan grubudur. Onlar yıllarca avlanarak beslenmişlerdir. 1600 yıl sonra A kan grubu oluşmuştur. Çünkü o zaman artık tarım ve ziraat vardır ve ektiklerinden dolayı A kan grubu oluşmuştur. 200 yıl sonra da B kan grubu oluşmuştur. A ve B kan grubu da birleşerek AB kan grubunu oluşturmuştur. O da Dünya’daki insanların yüzde 5’inde vardır. Kan gruplarının hepsi birbirinden özel ve kıymetlidir.”

Kan gruplarının beslenme şekilleri ile ilgili de konuşan Ekşi, “0 kan grubundaki besin şekilleri genellikle et ağırlıklı olmak zorundadır çünkü otobur değillerdir ve yaradan tarafından mide ve immün sistemleri o şekilde dizayn edilmiştir. Genellikle süt ürünlerinden uzak durmaları gerekmektedir ama bizim verdiğimiz listelerle sağlıklı bir şekilde hayata tutunabilirler, yaşam tarzı olarak bunu seçebilirler. A kan grubuna geçersek de A kan grubu otoburdur. Mesela onlara et hiç yoktur. Tavuk veya hindi ağırlıklı beslenirler veya et ürünlerinden beslenmek zorundadırlar. B kan grubu çok daha özel bir kan grubudur. O kan grubu et de yiyebilir, tavuk da yiyebilir. Tavuğa nötrdür ama et olarak sadece kuzu eti yiyebilir. Birkaç çeşit balık, havyar ve ıstakoz sadece bu kan grubuna özeldir. AB de her şeyden biraz biraz kullanabilirler” dedi. 

Kan grubuna göre beslenmenin temelini lektin proteininin oluşturduğunu söyleyen Diyetisyen Lale Nesil ise “Lektin proteini bütün besinlerde bulunuyor. Her besinde farklı bir formu bulunan lektin proteini kan grubunuzda bulunan antijen türüne göre kanınıza yapışkanlık ya da akışkanlık kazandırıyor. Lektin, normal şartlarda vücutta sindirilmeden dışarı atılır. Özellikle bağırsaklarda hassasiyet varsa, lektinden fakir bir diyet büyük önem taşıyor” diye konuştu.