O Heykelin Yeri Değişiyor...

Ressam ve heykeltıraş Yavuz Tanyeli, asistanı Orhan İlyas ve seramikçi Bedia Dipşo tarafından 6 ayda tamamlanarak 2000 yılında Turgutreis Limanı girişine konulan “Ege Heykeli” nin yeri değişiyor

O Heykelin Yeri Değişiyor...

Turgutreis Mahallesi’ne 19 yıl önce dikilen “Ege Heykeli”, onarım görmesinin ardından başka bir yere konulacak. 

Ressam ve heykeltıraş Yavuz Tanyeli, asistanı Orhan İlyas ve seramikçi Bedia Dipşo tarafından 6 ayda tamamlanarak 2000 yılında Turgutreis Limanı girişine konulan “Ege Heykeli” Turgutreis’le özdeşleşmişti. Türk - Yunan dostluğunu simgelemesi amacıyla da yapılan heykel, hamile bir kadın motifinden oluşuyor. Heykel bir süre önce kimliği belirsiz şahısların saldırısına uğramış, mozaiklerin bir kısmına zarar verilmişti. 

Yarım ton ağırlığında 5.5 metre boyundaki heykel, bakıma alınmak üzere önceki gün bulunduğu yerden kaldırıldı. Heykelin bakımdan sonra Turgutreis’teki başka bir yere konacağı bildirildi. 

Ressam ve heykeltıraş Yavuz Tanyeli yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Heykel tadilat görecek. 19 senedir deniz kıyısında. Hep tuzlu suya maruz kalmış. Dolayısıyla bir bakıma ihtiyacı var. Onu yapacağız. Ondan sonra bu heykel Turgutreis’le özdeşleştiği için Turgutreis’teki başka bir mekana taşınacak. Taşınmanın sebebi de burası balıkçı barınağı olduğu için heykelin tam bulunduğu yere bir liman çakar feneri konulması gerekiyor. Bu heykel orada durduğu sürece fener konulamıyor. Onun için de yeniden buraya konmayacak. Belediyemiz buralarda bir yer belirleyecek. Ben de heykeli tamir ederken o sırada o yer belli olur” dedi.