O İhale İptal Edildi!..

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunda büyük tartışma ve eleştirilere neden olan, Ortakent'teki 180 dönüm hazine arazisi ile ilgili 10 milyar liralık proje ihalesi iptal edildi.

O İhale İptal Edildi!..

Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank'ın kardeşi ve Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da kuzeni olan Sedat Varank'ın sahibi olduğu şirketin içerisinde bulunduğu konsorsiyum, Emlak Konut GYO’nun Bodrum’da ihale ettiği dev ihaleyi kazanmıştı. Ortakent'teki 180 dönümlük hazine arazisinde gerçekleştirilecek projeden yaklaşık 10 milyar lira hasılat elde etmesi, bu miktarın yaklaşık 6 milyar lirasının müteahhit firmaya kalacağı ortaya çıkmıştı. 

Ortaya çıkması ile birlikte kamuoyunda büyük tartışma ve eleştirilere konu olan ihale ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Sedat Varank ve ortağı sözleşme imzalamaya gitmeyince 10 milyarlık ihale iptal oldu.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Muğla Bodrum Ortakent'te yer alan 180 dönümlük arazide geliştirilecek proje için 3 Kasım 2022 günü ihale düzenledi. İhalede en yüksek teklif 10 milyar 152 milyon toplam gelir teklif eden Cevahir İnşaat ve HB Grup İnşaat İş Ortaklığı'ndan geldi.

Tekliflere göre, şirketler bu ihaleden en az 6 milyar lira gelir elde edecek Emlak Konut’un kazancı da 4 milyar 61 milyon TL olacaktı. İhaleyi veren Emlak Konut, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın iştiraki olan bir şirket.

İhaleyi alan HB firmasının ortağı Sedat Varank ile Bakanlık’ta iki numaralı koltukta oturan Fatma Varank ise abla-kardeş çıktı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da kuzeni olan Sedat Varank ve ortağı sözleşme imzalamaya gitmeyince ihale iptal oldu.

Konuyla ilgili olarak bugün Emlak Konut GYO tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklama şöyle:

“Şirketimiz tarafından ihale edilen Muğla Bodrum Ortakent Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı ihalesinde en uygun teklifi veren Cevahir Taahhüt İnş. Ve Tic. A.Ş.,HB Grup İnş. Ticaret Ltd. Şti. İş Ortaklığı, söz konusu işe ait sözleşmeyi imzalamaya gelmeyeceğini yazılı olarak bildirdiğinden, Şirketimiz ihale yönetmeliği hükümleri çerçevesinde adı geçen istekliye ait geçici teminatının irad kaydedilmesine, en uygun birinci teklif ile ikinci teklif arasında Şirketimiz menfaatini önemli oranda etkileyecek fark bulunduğundan, ileriki tarihlerde yeniden ihale edilmek üzere ihalenin iptal edilmesine karar verilmiştir.”