O Paylaşıma CHP'lilerden Tepki

Hafta sonu toplu açılış töreni için Muğla'ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaretinin ardından, Muğla Valiliği sosyal medya hesabından paylaşılan bir klip yoğun tartışmalara neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı mitingin görüntülerinin, Kıraç'ın 'Endamın Yeter' şarkısı eşliğinde montajlanmış klibine CHP'li isimlerden sert tepki geldi.

O Paylaşıma CHP'lilerden Tepki

Muğla Valiliği sosyal medya hesabından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla'daki mitinginden görüntüler paylaşıldı. Kıraç’ın “Endamın Yeter” şarkısının kullanıldığı videoda Ak Parti bayrakları da yer aldı. Paylaşımın ardından Valiliğe çok sayıda eleştiri yapıldı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Orhan Tavlı’ya yönelik, “AKP'ye hizmet etmek istiyorsanız, buna uygun makamlar var, valilik bunlardan biri değil” ifadelerini içeren bir paylaşım yaptı.

Gelen tepkilere rağmen Muğla Valiliği bu paylaşımı “sabitlenmiş tweet” olarak kullandı.

Konuyla ilgili bir açıklama da CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban'dan geldi. Yazılı bir basın açıklaması yayımlayan Alban, “Devleti temsil etmesi gereken Muğla Valiliği kamu görevini bırakıp, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) İl Başkanlığı’na dönüşmüştür. Valilik kanunları çiğneyerek tarafsızlığını yitirmiştir” dedi. 

‘Bazı açılışlar için Muğla’da bulunan AKP Genel Başkanı’nın ve partisinin flama ve bayraklarının bulunduğu görüntüleri klip haline getirerek, resmi sosyal medya hesaplarında yayınlayan Muğla Valiliği ve buna izin veren Muğla Valisi bu davranışıyla Anayasa ve kanunları çiğnemiş, tarafsızlığını yitirmiştir” diyen CHP’li Alban, şunları kaydetti:

“Sayın Vali’yi yaptığı bu büyük hatadan geri dönmeye, kamuoyundan özür dilemeye ve resmi siteden yayınlanan bu klibi silmeye davet ediyorum. Sayın Vali’nin, kanunlara aykırı bu davranışını düzeltmemesi durumunda AKP’den siyaset yapma yolu kendisine açıktır. Devleti temsil eden bir Vali olarak mı görevine devam edecektir yoksa siyaset mi yapmak istemektedir? Bunun açıklamasını Muğla halkı adına kendisinden talep ediyoruz.” dedi.