Oasis'te Balıkçı'yı Anma Etkinlikleri

Bodrum’da Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı anısına defne fidanı dikildi, Balıkçı’nın fotoğraflarından oluşan sergi açıldı. 

Oasis'te Balıkçı'yı Anma Etkinlikleri

Bodrum’da Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı anısına defne fidanı dikildi, Balıkçı’nın fotoğraflarından oluşan sergi açıldı. 

1925 yılında sürgüne gönderildiği Bodrum’a aşık olup yazdığı roman ve hikayelerle ilçeye büyük katkılar sağlayan gazeteci, yazar, ressam, şair, rehber ve araştırmacı Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 46’ncı yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. 

Anmalar kapsamında bu sabah fidan dikimi yapıldı. Oasis Alışveriş Merkezi içerisinde 18 yıl önce oluşturulan Halikarnas Balıkçısı Sembolik Ağaçlandırma Alanı'na Doğa Koleji 5’inci sınıf öğrencilerinin katılımıyla fidan dikilip can suyu verildi. 

Öğrencilere hitaben bir konuşma yapan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği(ÇYDD) Bodrum Şube Başkanı Meral Saraçbaşı, Balıkçı ile ilgili şu sözlere yer verdi:

“Balıkçı, gerçekten büyük bir çevreciydi. Hatta çevreciliğin adı sanı duyulmadığı dönemlerde çevreciydi. Bodrum’un mavi yolculuğunun da ilk başlatıcısıydı. Bugün Dünya çapında bir sürü insan geliyor, mavi yolculuk yapıyor. Balıkçı’nın düşüncesi maviydi ama bakışı yeşildi. Yani hem maviyi hem de yeşili bize sunuyor, buluşturuyor.”

Oasis Alışveriş Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Mazhar Vardar ise “Oasis’te hem alışveriş, hem kültürel aktiviteler hem de eğlenceli bir ortam yaratmak için çalışan bir yönetim var. Bugün burada bulunmamızın nedeni, Oasis’in kültürel işlevinin bir parçasıdır. Bizler Oasis’i yönetirken güzel Bodrumumuzun kültürel değerlerine önem veriyoruz. Bodrum’un değerlerini anmak, Bodrum’un değerlerini unutturmamak amaçlı bir çok çalışma yapıyoruz. Bugün burada çok kıymetli bir insan için bir aradayız. Bodrum’a çok değerli katkılar yapan bu insanı saygıyla anıyoruz ve onu yaşatmak için siz gençlerle el ele Bodrum’a yaptıklarını hep hatırlatacak anılar yaratmaya çalışıyoruz” diye konuştu. 

Fidan dikiminin ardından öğrenciler, Oasis Hurmalı Cadde’deki Halikarnas Balıkçısı Anma Sergisi’ni gezdiler. Etkinlik sonunda Balıkçı’nın “Yol Ver Deniz” adlı kitabı Oasis yönetimince öğrencilere hediye edilip teşekkür belgesi verildi.