Odadan Taksimetre Düzenleme Talebi

Bodrum Şoförler Odası, taksicilerin uzun mesafelerde zarar ettiği gerekçesiyle tarifedeki son 2 kademenin kaldırılması için UKOME’ye başvuruda bulundu.

Odadan Taksimetre Düzenleme Talebi

Muğla’da 2018 Eylül ayında yapılan yeni düzenlemeyle Türkiye’de ilk kez uygulanan “mesafe kat edildikçe azalan taksimetre” tarifesi hayata geçirilmişti. Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada “Kısa mesafe ücretlerinin düşük olması ve yolcu taşıdıkları sırada diğer taksici esnaflara göre günü az ciro ile kapattıklarını veya uzun mesafelerde taksimetrede fazla ücret çıkması nedeniyle müşteri kaybettiklerini söyleyen taksici esnafının şikâyeti üzerine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün müdahale ederek UKOME kararı ile taksimetre ücretlendirmelerinde düzenleme yapıldı.” denilmişti. 

Muğla’da 2 yılı aşkın süredir yürürlükte olan bu uygulamada 1. Kademe 0-5 kilometre arası kilometre başına 5.60 TL, 2. Kademe 6-15 arası 4.75 TL, 3. Kademe 16-30 arası 3.75 TL, 4. Kademe 31-50 arası 2.75 TL, 5. Kademe 51 kilometre ve üzeri ise 2.40 TL olarak ücretlendiriliyor. 

Bodrum Şoförler Odası Başkanı Hasan Kablı, son iki kademedeki ücretlendirmenin düşük olması sebebiyle şoför esnafının mağduriyet yaşadığını ifade ederek 31-50 arası ile 51 kilometre ve üzerini içeren kademenin kaldırılmasını talep ettiklerin söyledi. Şoförler Odası ve Kablı’nın bu talebi 3 Aralık tarihinde yapılacak Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) Kurul Toplantısı gündemine alındı. 

2 kademenin kaldırılması durumunda 16 kilometre ve üzeri kilometre başına 3.75 TL’den ücretlendirilecek. Konu ile ilgili Bodrum Şoförler Odası’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer ver verildi:

“Muğla ilinin tüm ilçelerindeki taksici esnafımızın taksimetrelerdeki son 2 kademenin düşük olması sebebi ile yaşamış oldukları mağduriyetin giderilmesi için Bodrum Şoförler Odamızın talebi üzerine başvurumuzu UKOME Kurul gündemine alan Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'na teşekkür ederiz.”