OĞLAĞA KURTARICISININ ADINI VERDİ...

AKUT Bodrum Ekibi, Milas'ın Gökçeler Mahallesi Uyku Vadisi Kaletepe mevkiinde kayalıklarda...

OĞLAĞA KURTARICISININ ADINI VERDİ...
AKUT Bodrum Ekibi, Milas'ın Gökçeler Mahallesi Uyku Vadisi Kaletepe mevkiinde kayalıklarda mahsur kalan, 4 aylık yavru oğlak için kurtarma operasyonu düzenledi.

Gökçeler Köyü’nde oturan Nihat Kara (40), 5 gün önce keçisinin göğüslerinin aşırı şiştiğini fark etti. Keçilerini kontrol ettiğinde 4 aylık yavrunun ortalarda olmadığını, bu yüzden keçisinin göğsünün şişmiş olduğunu gördü.

Yavru keçiyi aramaya başlayan Kara, 3 gün önce anne keçinin de gelmediğini fark etti. Kara, aramaları sonucu anne keçi Karakız’ın yaklaşık 60 mt yüksekliğindeki kayalıkta mahsur kaldığı için gelemeyen yavrusu ile birlikte olduğunu gördü. Kara, kendi müdahaleleri sonuçsuz kalınca, AKUT’tan yardım istedi.

Yardım çağrısını alan Sadettin Uslu yönetimindeki AKUT Bodrum Ekibi, 4 kişilik ekip ile sabahın erken saatlerinde bölgeye ulaştı. Yaklaşık 1 saatlik yürüyüşün sonrasında kayalığa ulaşan ekip, anne Karakız ve yavrusunun yaklaşık 60 metrelik kayanın üsten 5. metresinde balkon adı verilen bir alanda olduklarını tespit etti.

İp sistemi kurarak keçi ve yavrunun yanına inen Caner Tezman ve Ali Oğuz Kural isimli gönüllüler çalışmalarına başladı. Bu sırada anne kayalıklardan inerek bölgeden uzaklaştı. İnemeyen yavruya ulaşan AKUT gönüllüleri yaklaşık 2 saatlik çalışma sonunda, yavru keçiyi kayalıklardan yukarıya çıkararak,sahibi Nihat Kara’ya teslim etti.

Yavru oğlağına kavuşan çoban Kara “AKUT’a çok çok teşekkür ederim. İyi ki AKUT var. Oğlağımı kurtardılar. Oğlağıma onu kurtaran Caner arkadaşın adını koydum. Onu satmayı da düşünmüyorum” dedi.