ÖĞRENCİLER MİTOLOJİYİ ÖĞRENDİLER

Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediye Başkanlığı, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi,...

ÖĞRENCİLER MİTOLOJİYİ ÖĞRENDİLER
Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediye Başkanlığı, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi, Bodrum Milli Eğitim Müdürlüğü ve ÇYDD Bodrum Şubesi işbirliğiyle düzenlenen "Ben Anadolu Ben Türkiye" konferanslarının üçüncüsü Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Konferansın konuşmacısı Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Arkeolog Aykut Özet'ti. Özet, öğrencilere Anadolu ve Karia bölgesi mitolojisi hakkında bilgiler verdi. Özet, "Tarihten örneklerle Çanakkale Savaşı'ndan bahsettim. Truva Savaşları ve Orta Asya'daki Türk topluluklarının inancını da anlattım. Bütün öğrenciler ilgiyle dinlediler ve bu konferansla lise birinci sınıflara temel bilgileri vermiş olduk" dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür" sözünden yola çıkılarak düzenlenen ve gençlerin kültürün önemini kavramalarını amaçlayan konferanslar boyunca, Bodrum'daki lise birinci sınıf öğrencilerine slayt gösterisi eşliğinde Anadolu'daki ilk uygarlıklar, Selçuklu-Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi, Bodrum odak noktasından anlatılıyor.