Öğrenciler Projelerini Sergiledi...

Bodrum’da “Robotik ve Kodlama Şenliği”nde öğrencilerin birbirinden ilginç çalışmaları sergilendi. 

Öğrenciler Projelerini Sergiledi...

Bodrum’da “Robotik ve Kodlama Şenliği”nde öğrencilerin birbirinden ilginç çalışmaları sergilendi. 

5-20 Ekim Kodlama Haftası etkinlikleri kapsamında “Robotik ve Kodlama Şenliği” düzenlendi. Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleştirilen şenliğe 10 okul, yaklaşık 30 proje ile katıldı. 

Öğrencilerin birbirinden ilginç çalışmaları, meydanda sergilendi. Şenliğe yerli ve yabancı turistler de ilgi gösterdi. Kimi turistler, öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldı. 

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz, şenlikte Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bodrum İlçe Milli Eğitim olarak Belediye Meydanı’nda okulların katılımıyla bu etkinliği hazırladık. Robotik kodlama alanında çok güzel çalışmalar var. Gün boyunca da açık kalacak. İlçe genelindeki öğrencilerimize ve öğretmenlerimize duyuruları yaptık. Buraya bölüm bölüm gelip geziyorlar. Gerçekten hayran kaldığımız çalışmalar var. Çocukların bizzat kendi yaptıkları, kodlamalarını kendileri ürettikleri oyunlar var, robotlar var. Tüm öğrencilerimizin görmesini istiyoruz. Ayrıca Kodlama Haftası kapsamında okullarımızda da çalışmalar yapılıyor. Bugün haftanın anlam ve önemine binaen burada yapıyoruz ama hafta boyunca okullarımızda Kodlama Haftası ile ilgili etkinlikler, çalışmalar yapılacak.”

Gündoğan Fahriye Ilıcak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencisi Mert Türk ise projeleri hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:

“Burada CNC lazer yazıcımız var. Bir de 3 boyutlu yazıcımız var. Biz bunları yaklaşık bir sene içerisinde hazırladık. CNC lazerin içerisinde 1.6 voltluk motorumuz var. Bilgisayarda komutunu verdiğimiz yazı ve resmi, lazerle ahşap üzerine işleyebiliyoruz. Diğer çalışmamız da 3 boyutlu yazıcımız. Bilgisayardaki komutları bu cihaza verdiğimizde istediğimiz şekilleri çıkarabiliyoruz. Bugün bu cihazla vazo, insan yüzü gibi çeşitli objeler yaptık.”

Şenlik, akşamüstü saatlerine kadar devam etti.