Öğrencilere Gazetecilik Eğitimi

Bodrum Gazeteciler Cemiyeti, ‘Gazeteciler öğrencilerle buluşuyor medyayı anlatıyor’ eğitimleri kapsamında, Bahçeşehir Koleji öğrencilerine hem teorik hem de uygulamalı olarak mesleki eğitim gerçekleştirdi.

Öğrencilere Gazetecilik Eğitimi

Bodrum Gazeteciler Cemiyeti ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 8 Şubat’ta ‘Gazeteciler öğrencilerle buluşuyor medyayı anlatıyor’ başlıklı eğitim protokolü imzaladı. Protokol kapsamında cemiyet üyeleri liselerde gençlerle buluşarak medya eğitimlerine başladı. Eğitimler kapsamında BGC heyeti, önceki gün Bahçeşehir Kolejinde lise öğrencileriyle bir araya geldi. İlk olarak konferans salonunda yapılan programda BGC yönetim kurulu üyesi Fırat Akay medya okuryazarlığı, teyit, dezenformasyonla mücadele, yeni nesil gazetecilik, dijitalleşen habercilik ve haberciliğin önemli değerleri üzerine görsel destekli eğitimler verdi. Daha sonra BGC yönetim kurulu üyesi Selçuk Arslan gazeteciliğin tarihsel sürecini, gazeteci kimdir, nasıl gazeteci olunur, hangi bölümlerde hangi üniversitelerde gazetecilik eğitimi alabilecekleri ile ilgili öğrencilere teorik olarak anlatımlarda bulunup bilgiler verdi. Soru-cevap ile devam eden eğitimlerin ilk oturumu daha sonra canlı yayın örneklerinin izletilmesiyle son buldu.

ÖĞRENCİLER MUHABİR VE KAMERAMAN OLDU

Programın 2’inci etabında ise bir canlı yayın uygulaması yapıldı. Uygulamalı olarak verilen eğitimlerde öğrenciler kameraman, muhabir, spiker ve reji görevlisi oldu. Öğrencilere, bir canlı yayının televizyonlara nasıl aktarıldığı ve bu sürecin gelişimi doğrudan uygulamalı olarak anlatıldı.

Öğrencilere faydalı işlerle katkı sağlamak istediklerini söyleyen BGC Başkanı Eren Ayhan, “Medyayı ve mesleğimizi gençlere anlatıp uygulamalı çalışmalar yapmak çok fayda sağlıyor. Bizler BGC olarak Bodrum’da eğitimlerimize devam edip, gençlere katkı sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.