ÖĞRENCİLERİ HAYATA HAZIRLAYAN PROJE

TED Bodrum Koleji ile Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (BESİAD)...

ÖĞRENCİLERİ HAYATA HAZIRLAYAN PROJE
TED Bodrum Koleji ile Bodrum Esnaf Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (BESİAD) kurumsal işbirliği içinde yürütülen "Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programı" kapsamında projeye destek olan firmalara, düzenlenen bir törenle plaket verildi.

TED Bodrum Koleji, geçtiğimiz eğitim-öğretim yılı içerisinde "Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programı"nı hayata geçirdi. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde gerçekleştirilen programda 135 öğrenci 11 işyerinde belli sürelerde meslek gözlemi yaptı. Bu program dahilinde öğrenciler iş ortamına dahil olarak organizasyonun işleyişinden, üretim aşamasına kadar tüm alanlarda aktif katılım sağlayıp hızla gelişen modern iş dünyasını yakından tanıma fırsatı buldular. TED Bodrum Koleji öğrencileri bu programla emeğin, üretmenin, sorumluluk almanın, kendine güvenme ve paylaşmanın değerini içselleştirdi.

"Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programı" kapsamında projeye destek olan işbirlikçi firmalara ise TED Bodrum Koleji Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle ödülleri verildi. Törene Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, Bodrum İlçe Emniyet Müdürü Ertan Sarıkaya, BESİAD Başkanı Emre Köroğlu, firma temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Tören, "Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programı"na katılan öğrencilerin deneyimlerini anlattığı video gösterimi ile başladı. Ardından bir konuşma yapan TED Bodrum Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Erken, programın öğrencileri okuldan çıkmadan önce hayata hazırlamak için oluşturulduğunu ifade ederek şu sözlere yer verdi:

“Okulların ve tüm eğitim sisteminin temel amacı öğrencileri hayata hazırlamaktır. Esasen tüm eğitim kurumları bu iddia ile hareket ederler. Bununla beraber eğitim kurumları öğrenciler için korunaklı, önceden planlanmış ortam hazırlarlar. Ancak gerçek hayatta öğrenciyi çok farklı bir ortam bekliyor. Biz TED Bodrum Koleji olarak Yaşam Deneyimi ve Meslek Gözlemi Programı"nı çok önemsiyoruz. Çocukların hayata dokunmalarının çok erken yaşlarda başlaması gerektiğine inanıyoruz. Öğrencilerimiz programın ilkini bu yaz Bodrum’un değerli iş insanlarının desteği ile gerçekleştirdiler. Hepsi unutulmaz hatıralar ve yaşantılarla evlerine döndüler. ‘Büyüyorum’, ‘kendi başıma bir şeyler yapabiliyorum’, ‘yaşama hazırlanıyorum’ düşünceleri daha çok yerleşti o pırıl pırıl zihinlere. Bu programla edindikleri pratik bilgiler, deneyimler eminim ömür boyunca unutulmayacak ve onlara ileriki yaşamlarında ışık tutacaktır.”

BESİAD Başkanı Emre Köroğlu ise BESİAD olarak çok isteyerek projeye katılım sağladıklarını anlatarak “Bu projede emeği geçen tüm arkadaşlarıma, TED Koleji ailesine teşekkür eder, bundan sonraki yıllarda da devamını dilerim” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Emre Köroğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür plaketi verildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin de eğitim ve meslek seçiminin önemine işaret ederek “TED Bodrum Kolejimiz hayatı okulun içine taşıdı. Çok faydalı olduğuna inanıyorum, kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise duygu ve düşüncelerini şu sözlerle ifade etti:

“Eğitimi sadece teorik olarak görmemek lazım. Çocuklarımız okullar bittiği zaman sudan çıkmış balık gibi olmaması lazım. Onlara ayakta durmayı, gerçek hayatı öğretmeyi öğretmek önemli. Öğrencilik yılları hayatın en güzel yılları. Ama hayat okuldaki gibi toz pembe değil. Bu proje ile çocuklarımızın gerçek hayatı tanıması anlamında güzel işler yapılmış. TED Koleji ve iş adamlarımızı tebrik ediyorum, projeye destek veren kamu kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Biz bu tür çalışmaların her zaman yanındayız.”

Konuşmaların ardından projeye destek veren 100’ün üzerinde işletmenin temsilcilerine teşekkür plaketleri verildi. Ödül töreninin ardından kokteyl düzenlendi.