OĞUZ ALPÖZEN ÇEŞME DAVASINDA BERAAT ETTİ

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde 27 yıl boyunca müze müdürlüğü görevini yürüten...

OĞUZ ALPÖZEN ÇEŞME DAVASINDA BERAAT ETTİ
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde 27 yıl boyunca müze müdürlüğü görevini yürüten ve 2005 yılında emekli olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi eski Müdürü Oğuz Alpözen hakkında görevden ayrıldıktan sonra geçen 8 yılda, toplam 24 ayrı suçlamayla davalar açıldı.

Çeşitli mahkemelerde açılan davaların sonuncusu olan 'Çeşme Davası' da bugün Bodrum 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandı. Alpözen, Eski Kültür Bakanı Cihat Baban'ın kardeşi Nusret Baban'dan hediye olarak aldığı aynalı çeşme yalağı nedeniyle yargılanıyordu.

Mahkeme söz konusu dava ile ilgili tarihi olduğu iddia edilen çeşmenin tarihi bir eser olmadığı yönünde karara vararak Alpözen hakkında beraat kararı verdi. Oğuz Alpözen böylece 2005 yılından bu yana hakkında açılan tüm davalardan beraat etmiş oldu.

Adliye önünde Kent Haber'in sorularını yanıtlayan ve Türkiye'de en fazla takdir ödülü alan müze müdürü de olan Alpözen şunları söyledi:

"1985 yılında Nusret Baban Eski Kültür Bakanı Cihat Baban'ın yakın akrabasıydı. Ondan bir çeşme aynası yalağı aldım. 1985 yılı Ekim ayında gelen müfettişler çeşmenin yeni olduğunu kanıtladılar. O zaman hiçbir ceza almamıştım. Daha sonra Saynur Gelendost konu ile ilgili 7 makama şikayette bulundu. Hakkımda açılan soruşturmada eserin tarihi olmadığına karar verdiler. Marmaris ve Milas Müzesi'nden gelen uzmanlar gurubu da çeşmenin tarihi eser olmadığı yönünde görüş bildirdiler. Daha sonra bütün geçmişim incelendi. Şahsıma yönelik 24 suç tespit ettiler ve ben 23 tanesinden aklandım. Türkiye'ye ve Bodrum'a dünyanın en büyük sualtı arkeoloji müzesini yapan bir Türk müzecisi olarak Ne Mutlu Türküm Diyene diyorum" dedi.

Beraat kararı ile sonuçlanan bu davanın ardından Oğuz Alpözen tüm suçlamalardan beraat etmiş oldu.