OĞUZ ALPÖZEN'E ŞOK CEZA

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde 27 yıl boyunca müze müdürlüğü görevini yürüten...

OĞUZ ALPÖZEN'E ŞOK CEZA
Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde 27 yıl boyunca müze müdürlüğü görevini yürüten ve 2005 yılında emekli olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi eski Müdürü Oğuz Alpözen, 2013 yılında beraat ettiği "çeşme" davasından 10 ay ceza aldı.

Görevden ayrıldıktan sonra hakkında değişik suçlamalarla 20'den fazla dava açılan Oğuz Alpözen, eski Kültür Bakanı Cihat Baban'ın kardeşi Nusret Baban'dan hediye olarak aldığı aynalı çeşme yalağı nedeniyle yargılanarak beraat etmişti. Ancak beraat kararının ardından yapılan itirazlarla yeniden görülen ve Yargıtay'a taşınan davada suçlu bulunan Alpözen'e 10 ay ceza verildiği öğrenildi.

27 yıl boyunca Bodrum Müze Müdürlüğü görevini yürüten, Bodrum Kalesi'nin restorasyonu ile müzenin gelişiminde büyük emekleri olan ve 'Şövalye' lakabıyla anılan Alpözen, Türkiye'de en fazla takdir ödülü alan müze müdürlerinden de biriydi. Kent Haber'in telefonla kendisine ulaştığı Oğuz Alpözen "Yalanlarla açılmış bir dava. Yargıtay'a itirazda bulunacağım. Oradan olumlu bir sonuç çıkmaza Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracağım" diyerek yüz yüze röportaj talebimizi reddetti.