ÖİB İmar Planlarını Değiştirdi...

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Türkiye’nin gözde turizm beldeleri ile ticari değeri yüksek ilçelerindeki bulunan bazı arazilerinin satışını kolaylaştırmak için imar planı değiştirme yetkisini kullandı. İmar planı değişen parseller arasında Bodrum'dan da 3 parsel var.

ÖİB İmar Planlarını Değiştirdi...

ÖİB tarafından Bodrum Bitez ve Gökçebel, Kemer, Didim ile Adana Yüreğir, Eskişehir Tepebaşı’ndaki parsellerin imar planları otel, konut, ticari alan olarak değiştirildi. Aysel Alp imzalı habere göre, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın plan değişiklikleri dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

TARLA VASFI DEĞİŞTİ

Bodrum Bitez’de tarla vasıflı, 29 bin 130 metrekare büyüklüğündeki parsel de plan değişikliğiyle 2 katlı konut alanı, günübirlik tesis, sosyal tesis alanı, kumsal, plaj, park olarak ilan edildi. Plan değişikliğine yapılan itirazlar ise kabul edilmedi. Gökçebel’de planda ham toprak olarak görünen, bir kısmı SİT alanı olan ve Tekfen Yalıkavak evlerinin bitişiğinde yer alan 24 bin 865 metrekare büyüklüğündeki parsel ise ticaret-konut alanına çevrildi.

Yapılan itirazlar sonrası parselin SİT alanı olan kısmı plan dışı bırakılırken, diğer bölümlere ilişkin itirazlar reddedildi. Yine Gökçebel’de yanında zeytinli tarlalar bulunan, 46 bin 170 metrekarelik bir başka parselin planı da ticaret-konut alanı, gelişme konut alanı, park, yol kullanımıyla değiştirildi.

Aydın Didim’de ise 44 bin metrekarelik ham toprak alanı, gelişme konut alanı, ticaret alanı olarak ilan edildi. İzmir Karşıyaka Şemlikler Mahallesinde ise 6 bin metrekare arsa, özel sosyal tesis alanı oldu. Adana Yüreğir Devlet Hastanesi yanındaki 18 bin 111 metrekarelik arsa da kentsel çalışma alanı, ticaret alanı oldu.