OKULLARDA KIYAFET SERBESTLİĞİ GELİYOR

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ‘’Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı...

OKULLARDA KIYAFET SERBESTLİĞİ GELİYOR
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ‘’Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik" ile öğrencilerin tek tip kıyafet giyme zorunluluğu ortadan kalktı.

Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrencilerin giyeceği kıyafetler serbest bırakıldı. Velilerin yüzde altmışının onay vermesi durumunda, belli sınırlamalar hariç öğrenciler istedikleri kıyafetleri giyebilecek ve öğrencilere tek tip kıyafet zorlaması yapılamayacak.

Yönetmelikte kılık ve kıyafetle ilgili getirilen sınırlamalar ise şöyle;

—Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takıları takamaz.
—İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemez.
—Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez.
—Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez.
—Siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz ve giysileri giyemez.
—Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.

Öğrenciler önümüzdeki yıldan itibaren, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamayacak. Ancak, velilerin en az yüzde altmışının muvafakatiyle, MEB'e bağlı özel kurumlara ait okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 4'üncü maddede yer alan sınırlamalara uyulmak kaydıyla, okul yönetimlerince okul kıyafeti belirlenebilecek.

Yönetmeliğin uygulanmasına önümüzde Eğitim Öğretim döneminde başlanacak.