Ölümlü Kazanın Duruşmaları Başladı

Bodrum’da geçen yıl Temmuz ayında 74 yaşındaki Ayben Seçkin'in hayatını kaybettiği, torununun ise yaralandığı trafik kazası ile ilgili bir kişinin tutuksuz yargılandığı dava başladı. Annesinin vefatının ardından 15 aydır hukuk mücadelesi veren Arkan Güngör acılarının hala dinmediğini söyledi.

Ölümlü Kazanın Duruşmaları Başladı

Kaza geçen yıl 24 Temmuz günü Gündoğan Mahallesi Şehit Uğur Öztok Caddesi üzerinde meydana geldi. Caddede seyreden 34 KK 8043 plakalı A.G.D. idaresindeki otomobilin sürücüsü, park edeceği yeri geçince durup geri geri gelmeye başladı. 

Otomobil, o esnada torunuyla karşıdan karşıya geçmeye çalışan 74 yaşındaki Ayben Seçkin'e çarptı. Kazada Seçkin ve torunu yaralandı. Başından ve kalçasından yaralanan Ayben Seçkin, hastanedeki 21 günlük yaşam savaşını kaybetti. Kaza ile ilgili sürücünün 2 ile 6 yıl arasında hapis cezası istemi ile yargılandığı dava Bodrum Adliyesi'nde başladı. 

Duruşma öncesi Kent Haber'e açıklama yapan Ayben Seçkin'in oğlu Arkan Güngör şunları söyledi;

“Kazada oğlum ve annem yaralandı. Annem 21 günlük yaşam mücadelesi sonunda yaşamını yitirdi. 15 aydır bunu takip ediyoruz. İlk duruşma bugün yapılıyor. Acımız dinmedi. 9 ay sonra ilk fezlekesi yazıldı. Ondan 6 ay sonra da ilk duruşma yapılıyor. Toplamda 15 ay zaman geçti. Her şey belli, kamera kayıtları belli ama süreç 15 ay. Kazadan sonra tutuklama olmadı. Karşı taraftan bir özür, başsağlığı bile gelmedi.” dedi.

Duruşmada tutuksuz sanık A.G.D.’nin ifadesi alındı. Müşteki avukatı tarafından olayın video kaydı ve fotoğrafı sunuldu. Mahkeme heyeti, ara kararların yerine getirilmesi için mahkemeyi 7 Şubat 2023 tarihine erteledi. Sanığın tutuksuzluk halinin devamına karar verildi. 

Müşteki avukatı Berkay Karataş, duruşma sonunda yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi:

“18.10.2022 tarihinde yapılan birinci duruşmada iddianamenin kabulüne karar verilerek sanığın ifadesi alınmıştır. Sanık ifadesinde, “olay esnasında telefon tamircisi arıyordum ve Gündoğan’da bulunan çarşıya gitmiştim. Aracımı park edecek yer arıyordum. Öncesinde bir başka tamircinin tarif ettiği telefoncuyu geç fark ettim. Yol üzerinde durarak geri geri manevra yapmak için arkama baktığımda bir bisikletliyi ve motosikletliyi fark etmiştim. Onlara yol verdikten sonra geri geri gelmeye devam ettim bir iki metre kadar geriye gelmiştim, geriye gelmeden aynaları kontrol ettikten sonra sağ kolumu yolcu koltuğuna uzatarak arkaya dönmüş ve manevra için hareket etmiştim ancak Ayben hanımı görmemiştim. Fark etmedim. Bir ses duydum. Geri geri gelirken hızım 5-10 km hızdır. Geri geri gelirken dörtlü ikaz ışıklarını yakmamıştım. Park etmek için gerekli olan hızdı. Ses duyunca inip baktığımda müteveffayı yerde gördüm. Çok üzgünüm. Böyle bir şey olmasını arzulamamıştım.” Şeklinde beyanda bulunmuştur.

Fotoğraf ve video kaydı gereğince, sunulan fotoğraf ile kamera kayıtları ile olay tarihi vs hususlar dikkate alınıp değerlendirilerek bir karar verilmesi amacıyla Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmasına, olay görüntülerinin kare kare şekilde renkli ve detaylı halde CD çözümü yapılarak rapor halinde dosyaya sunulması için dosyanın bilirkişiye tevdine karar verilmiştir.

Mahkemece duruşmada ayrıca sanığın kusurunun ağırlığı dikkate alınarak cezanın arttırılma ihtimali olduğu belirtilerek sanık ve avukatından ek savunma istenilmiş olup; sanık avukatının süre istemesi üzerine ek savunmalarını sunmak için önümüzdeki celseye kadar süre verilmesine karar verilmiştir.”