Dev Orkinos 100 Km Sürükledi!

Datça'dan denize açılan amatör balıkçıların oltasına takılan dev orkinos, balıkçıları önce Kos Adası, sonra Bodrum açıklarına sürükledi. Dev orkinos, balıkçıların 8 saatlik uğraşısı sonunda tekneye çıkarılabildi. 

Dev Orkinos 100 Km Sürükledi!

Datça'da yaşayan 33 yaşındaki Yaver Eren ve 50 yaşındaki Sıtkı Tuğcu adlı amatör balıkçılar, Salı günü denize açıldı. Hiç balık yakalayamayan ve dönüş hazırlıklarına başlayan balıkçıların ağına saat 16.00'da büyük bir balık takıldı. Tüm çabalarına rağmen balığı bota çekemeyen balıkçılar, balık tarafından sürüklenmeye başladı. Önce Yunanistan'ın Kos Adası'na yönelen balık, daha sonra peşine taktığı botla birlikte Bodrum'a doğru ilerlemeye başladı. 5 saatin sonunda yorgun düşen Eren ve Tuğcu, Datça'daki balıkçı arkadaşlarından yardım istedi.

1 saat sonra bölgeye ulaşan balıkçılar Celal İşçi ve Emrah Ermiş'in de 2 saat süren yardımıyla, gece saat 00.00'da balığın sürükleyişi durduruldu. Yarım saat uğraşarak balığı tekneye alabilen balıkçılar, karşılarında 200 kiloluk dev bir orkinos görünce büyük sevinç yaşadı. Balığın peşinde yaklaşık 100 kilometre denizde sürüklenen Yaver Eren ve Sıtkı Tuğcu, bereketli avlarıyla birlikte gece 02.00 gibi Datça'ya geri döndü.

Keyif aldığı için amatör olarak balıkçılık yaptığını ifade eden Sıtkı Tuğcu, denize açıldıklarında havanın kötü olması nedeniyle hiç ümidinin olmadığını söyledi. Rahatsız olduğu için oltayı attıktan sonra uyuya kaldığını belitten Tuğcu, "Uyurken bir anda oltanın sesiyle uyandım. 6 saat ben uğraştım, 2 saat Celal uğraştı. 8 saat sonunda hep birlikte balığı alabildik" dedi.

Datça'dan saat 14.00'de açıldıklarını kaydeden Yaver Eren de, "Yanımıza aldığımız 6 kilo yemden sadece sonuncusu kalmıştı. Sıtkı Abi uyuyordu ve ben de dönüş için hazırlıkları yapıyordum. Tam oltayı çekecekken bir anda balık asılmaya başladı. Karaköy fenerinden çıktık önce bir Kos yaptırdı, sonra da Bodrum. En sonunda 00.30'da balığı aldık. 8-8,5 saat bizi uğraştırdı ama sonunda onu almayı başardık" diye konuştu.

İki amatör balıkçının yardım talebi üzerine denize açılan balıkçı Celal İşçi ise, yaşananları "5 saat uğraşmalarına rağmen balığı alamadıklarını söylediler. Yardıma gittim, 2-3 saatte biz uğraştık. Sonunda balığı alabildim. Önce köpek balığı olduğunu zannettim, orkinos olduğunu görünce çok sevindik. Çok güzel bir balık" ifadeleriyle anlattı.