Organik Tarım Eğitimi Verildi

Organik tarım alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Karaoklar Çiftliği’nin Müdürü Orhan Aztekin, Bodrum’da tarım eğitimi verdi. 

Organik Tarım Eğitimi Verildi

Organik tarım alanında yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Karaoklar Çiftliği’nin Müdürü Orhan Aztekin, Bodrum’da tarım eğitimi verdi. 

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI )Bodrum Şubesi, Creartive şirketinin ana sponsorluğunda Karaoklar Çiftliği ile birlikte bir eğitim düzenledi. “Geleceğe Tohum At” projesi kapsamında Bodrum Ticaret Odası’nda gerçekleştirilen eğitimin konuşmacısı Çiftliği’nin Müdürü Orhan Aztekin idi.

Seminer öncesi Kent Haber’e açıklamalar yapan Aztekin, seminerde organik tarım, ata tohumu ve başarılı bir girişimcilik hikayesi olan Karaoklar Çiftliği’nden bahsedeceklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Karaoklar Çiftliği Türkiye’nin ödüllü en iyi organik tarım çiftliği. Ben emekli bir askerim. Biz kendi yediğimiz ürünleri kendimiz üretelim diye yola çıktık ama daha sonra baktık ki alanda büyük bir ihtiyaç var. Bunun için büyümeye başladık. Şimdi bir eğitim merkezi olma yolundayız. İleride inşallah bilim merkezi olacağız.”

Organik tarım ile ilgili de konuşan Aztekin, “Organik tarım aslına bakarsanız atalarımızın geleneksel yöntemlerle yaptığı tarım. Bugünkü sertifikalandırılmış hali. Yani belli, izlenebilir, kayıt altına alınmış, sertifika kuruluşlarınca denetlenen ve sertifika verilen bir tarım. Bu işi doğru yaptıktan sonra karlı. Dolayısıyla bizim üreticiye karlılığı göstermemiz gerekiyor” diye konuştu. 

Organik tarımda ilaç kullanmadan verimin nasıl sağlandığı sorusuna da yanıt veren Orhan Aztekin, “Aslında bu sorunun cevabını hep geride aramak lazım. Geçmişte aramak lazım. Baktığınız zaman bizim atalarımız 40 yıl önce kimyasal kullanmadan üretim yapıyorlardı. Doğada her şeyin karşılığı var. Biz çiftliğe kimyasal hiçbir şey sokmuyoruz” dedi. 

Projenin fikir babası ve ana sponsoru olan Creartive şirketi sahibi Ali Kansu ise “Bu projeyi JCI ile birlikte el ele yürüttük. Bugün de değerli Orhan hocamın da katkılarıyla bu semineri gerekleştiriyoruz” diye konuştu. 

Seminer, yaklaşık 2 saat sürdü.