Orhan Taylan Bodrum’da Sergi Açtı

Türk resminin önemli isimlerinden Orhan Taylan, Bodrum’da resim sergisi açtı.

Orhan Taylan Bodrum’da Sergi Açtı

Çağdaş figüratif resmin önemli temsilcilerinden Orhan Taylan’ın resimleri Bodrum Mimarlık Kitaplığı’nda sergileniyor. Sanatçının bu yaz Bodrum’da yaptığı 12 resimden oluşan serginin açılışına sanatseverler ilgi gösterdi. Sergideki eserler beğeni kazandı. 

Sergisi hakkında Kent Haber’e konuşan Orhan Taylan, şu bilgileri aktardı:

“Bunlar bu yaz Bodrum’da yaptığım resimler. Onları toparladım getirdim. İstanbul’dan buraya resim taşımadım. Hepsi bu yaz yaptığım Bodrum resimleri. 12 tane resim koyabildik. Hepsi akrilik ile başlayıp yağlı boya ile bitirilmiş resimlerdir. Figüratif çalışmalar, benim tarzım figüratif ama bir anlamda ben buna soyut figüratif diyorum. Esere dayalı bir resim yapıyorum. Çalışmalarımda daha çok insan figürü var, 2 tane de çiçek resmi var. Natürmort kompozisyon.”

Sergi 18 Ekim tarihine kadar Mimarlık Kitaplığı’nda ziyaretçilere açık olacak. 

1941 yılında Samsun’da doğan Selanik kökenli sanatçı, kendini İstanbullu olarak tanımlıyor. Robert Koleji bitirdikten sonra 1965 yılında Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan Taylan’ın en çok bilinen eseri, 1976’da çizdiği, 1 Mayıs’ın simgesi haline gelen, bir işçinin dünyayı elleri arasında tuttuğunu gösteren afiştir. Bu afiş, 1978’de Dünya Sendikalar Federasyonu’nun yarışmasında da birinci seçildi.