Ormanlarımız Barut Gibi!..

Bodrum’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ile birlikte sert rüzgar beklenirken, yangınlara karşı dikkatli ve duyarlı olunması gerektiği ifade edildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Hava çok sıcak ve kuru. Bu yüzden tüm ormanlarımız barut gibi. Vatandaşlarımızdan ricam şu 15 gün ormanlara girmesinler” dedi.

Ormanlarımız Barut Gibi!..

Geçtiğimiz hafta Cuma (28.08.2020) gününden itibaren ülkemizi etkisi altına alan sıcak hava dalgası, yurt genelinde etkisini artırarak devam etti. Bodrum’da da en yüksek hava sıcaklığı 36 derece dolaylarında seyrediyor. 

İlçede sıcak hava ile birlikte Kuzeybatı yönünden sert rüzgarlar etkili olacak. Pazar gününe kadar sürecek rüzgarda yangınlar konusunda dikkatli olunması gerekiyor.  Hava sıcaklığının en az bir hafta daha mevsim normalleri üzerinde seyretmesi bekleniyor. 

ORMANLARIMIZ BARUT GİBİ!..

Öte yandan sıcak hava nedeniyle ormanların ciddi risk altında olduğuna dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli “Hava çok sıcak ve kuru bu yüzden tüm ormanlarımız barut gibi. Vatandaşlarımızdan ricam şu 15 gün ormanlara girmesinler, orman yakınından geçerken izmarit atmasınlar. Zaten 15 gün sonra hava rahatlayacak nem oranı yükselecektir” dedi.

Vatandaşları yangın ihbarı konusunda da uyaran Pakdemirli, “Alo 177’yi hemen bilgilendirsinler. 1 dakikalık erken çağrı bile bir ağacı kurtarır” ifadesini kullandı.