ORTAKENT ÇEVRE YOLU NİHAYET TRAFİĞE AÇILDI!..

Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından 2011 yılında başlatılan Ortakent-Yahşi alternatif...

ORTAKENT ÇEVRE YOLU NİHAYET TRAFİĞE AÇILDI!..
Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından 2011 yılında başlatılan Ortakent-Yahşi alternatif duble yol çalışması nihayet tamamlanarak yol trafiğe açıldı. Büyük bir bölümü aylar öncesinde tamamlanan çevre yolunda bağlantı kavşaklarının yapılmaması nedeniyle yol trafiğe açılamamış ve sezonda Ortakent beldesi geçişinde ciddi tarfik sıkışıkları yaşanmıştı.

2 kilometrelik duble yolun yapımı sırasında da bir takım sıkıntılar yaşanmış ve bir süre tamamen duran çalışmalar kamulaştırma sorunlarının aşılmasının ardından tekrar başlamıştı. Yaklaşık 2 yıl süren alternatif yol çalışması geçtiğimiz aylarca büyük ölçüde tamamlanmasına rağmen bu seferde bir kavşak yüzünden yaz sezonunun yoğun dönemlerinde hizmete alınamamıştı.

Eksikleri büyük ölçüde tamamlanan yolda geçtiğimiz günlerde sinyalizasyon çalışmalarıda sonlandırıldı ve bu sabah itibariyle yeni güzergah sürücülerin kullanımına açıldı. Köy içerisine giden eski yolun ise şimdilik kapatıldığı göze çarparken bu durumdan bölge esnafının hiç mutlu olmadığı görüldü.

Bölgedeki esnaf çevre yolunun açılmasının, beldeye girişlerin ise kapatılmasının ardından sabah saatlerinden bu yana iş yapamadıklarını ve yapılan bu çalışmanın işlerini olumsuz yönde etkileyeceğini düşündüklerini ifade ediyor. Veysel Gündüz isimli işletmeci, yolun açılmasıyla birlikte işlerinde yaşadıkları düşüşten dolayı şok yaşadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Şuanda şoktayım. Bir anda bir sessizlik oldu. İşlerde biraz azalma oldu. Hayırlısı diyorum. Belki 15 gün sonra millet alışır geri döner diye umut ediyorum. Bugün yolların kesildiğini öğrendim. İnşallah bu sıkıntıyı aşarız" dedi.

Fatih Töker isimli vatandaş ise, "Yayalar için zor oldu. Arka yolda indim ve AVM'nin oradan buraya kadar yürüdüm. Ben buraya yazlık olarak geldim ama bu durumdan etkilendim" ifadelerini kullandı.

Yolun kapandığını henüz bilmeyen ve arkadşaları ile birlikte eski yol üzerinde dolmuş bekleyen Fatma Şavklıyıldız ise yolun kapandığını duyunca kısa süreli şaşkınlık yaşadı. Şavklıyıldız, yolun kapanmasına sevindiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Burada çok kazalar oluyordu, insanlar ölüyordu. Bu durumdan esnaf etkilenir ama ileride düzelir. Bizde buradan dolmuş geçer diye bekliyoruz ama yolun kapalı olmasından dolayı geçmediğini öğrendik" dedi.

Öte yandan yaklaşık 2 kilometrelik güzergahın büyük ölçüde tamamlandığı ancak yolun bitiş noktasına yakın bölümündeki çalışmaların hala sürdüğü ve bu yüzden Turgutreis'e gidiş istikametinin tek şerit halinde verildiği gözlendi. Ekiplerden alınan bilgilere göre yolda yaklaşık 1 haftalık çalışma daha kaldığı ve ardından yolun sorunsuz olarak hizmete verileceği öğrenildi.

Uzun zamandan bu yana beklenen yol Bodrum'da yaşayan ve tatile gelen vatandaşların Ortakent belde içinden geçerken yaşadığı uzun araç kuyruğunu ortadan kaldıracak.Çevre yolunun trafiği büyük ölçüde rahatlatacağı kesin ancak eski yol güzergahı üzerinde bulunan esnafın bu durumdan olumsuz olarak etkileneceği de düşündürücü bir gerçek olarak görünüyor.