ORTAKENT-YAHŞİ MERKEZ CAMİDE ÖRNEK UYGULAMA

Ortakent-Yahşi Beldesinde bulunan ve 1877 yılından beri ibadete açık olan Merkez...

ORTAKENT-YAHŞİ MERKEZ CAMİDE ÖRNEK UYGULAMA
Ortakent-Yahşi Beldesinde bulunan ve 1877 yılından beri ibadete açık olan Merkez Camide örnek bir uygulama başlatıldı.

Abdest aldıktan sonra ıslanan, kirli ve yırtık çoraplarla camiye gelmek zorunda kalan cemaat için caminin girişine bir çorap panosu yapıldı.

Üzerinde “Lütfen ıslak ayakla ve kirli çorapla girmeyiniz. Buradan çorap alabilirsiniz” ibaresi yazan panoda 5 çift çorap bulunuyor ve pano boşaldıkça yerine yenileri konuluyor. Temiz bir şekilde ibadet yapılmasına katkı sağlayan bu uygulama cemaat tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

Cami İmamı Hasan Sönmez, huzurlu bir ibadet ortamı için kişisel temizliğin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, uygulama hakkında şunları söyledi;

" Temizliğin olduğu yerde huzurlu bir ibadet daha amacına uygun bir şekilde yapılmış olur. Hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla camimizde böyle bir uygulama başlattık. Uygulamamızda, Lütfen ıslak ayakla ve kirli çorapla lütfen camimize girmeyelim. Olabilir, kardeşlerimizin çorabı kirli olabilir. O an için çorabı olmayabilir. Hayırsever vatandaşlarımızın da destekleri ve katkılarıyla çorap temin edildi ve panodan çorabı alan kardeşlerimiz ücretsiz alabiliyorlar" dedi.

Islak ayakla camiye girilmesinin, bakteriler oluşmasına, kokuya ve nem oluşumuna neden olabileceğini sözlerine ekleyen Sönmez bu uygulamada emeği geçen herkese teşekkür etti.

Öğlen namazını kılmak için camiye gelen ve çorap uygulamasını gören Vedat Akyüz isimli vatandaş ise İslam'da temizliğin önemini hatırlatarak şöyle konuştu;

"Çorap uygulamasını hiçbir yerde görmedim. Hasan hocamız bu uygulamayı burada faaliyete geçirdi. Gerçekten çok güzel bir şey. İslamiyet’te biliyorsunuz önemli olan temizlik. Süper bir uygulama, Allah razı olsun. Diğer camilere de örnek olmasını dilerim" dedi.

Daha önce başka camilerde görülmeyen temiz çorap uygulamasında kullanılan çoraplar ise hayırsever vatandaşlar tarafından tedarik ediliyor. Kısa süre önce başlatılan uygulamada bugüne kadar çok sayıda çorap dağıtıldı.