Banner ad space:headerSELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-01-28" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-01-28 09:55:49' and `ac`.`end_time` >= '2023-01-28 09:55:49' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=329checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-01-28" and view_hour=09 and campaign_id=329update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1657465

OTELCİLER TÜRSAB'A ATEŞ PÜSKÜRÜYOR!..

Bodrumlu turizmciler booking.com adlı internet portalının Türkiye'deki faaliyetlerine...

OTELCİLER TÜRSAB'A ATEŞ PÜSKÜRÜYOR!..
Bodrumlu turizmciler booking.com adlı internet portalının Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmesine karşı acil bir toplantı yaptı. Turistik tesis işletmecilerinin doğrudan zararının temini için TURSAB’a noter aracılığı ile ihtarname çekebileceğinin bildirildiği toplantıda TURSAB Bodrum Bölgesel yürütme Kurulu 2’inci Başkanı Şenel Tuncer’in konuşma yaptığı sırada ise gergin anlar yaşandı.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD), Bodrum Otelciler Derneği(BODER) ve Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından, Hollanda'da yerleşik booking.com adlı turizm rezervasyon portalının Türkiye satışlarının TURSAB'ın açtığı dava sonucu mahkeme kararı ile durdurulmasına yönelik durumu değerlendirmek üzere bir toplantı düzenlendi.

Bodrum Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya çok sayıda turizmci katıldı. Turizmciler ilk aşamada mahkemenin booking.com'un Türkiye hizmetini durdurma kararına karşı yürütmeyi durdurma kararı almak için Bodrum Ticaret Mahkemesine başvuruda bulunacaklarını bildirdi. Turizmciler ikinci olarak ise 14 Haziran'da İstanbul da görülecek olan booking.com duruşmasına katılarak davaya müdahil olmayı talep edeceklerini belirttiler. TURSAB'ın Türk turizmine ihanetle suçlandığı toplantıda ayrıca her tesisin doğrudan zararının temini için TURSAB’a noter aracılığı ile ihtarname çekebileceği de bildirildi.

GERGİN ANLAR YAŞANDI

Toplantıda TURSAB Bodrum Bölgesel yürütme Kurulu 2’inci Başkanı Şenel Tuncer de bir konuşma yaptı. Tuncer konuşmasında bütün TURSAB üyelerinin mağdur olduğunu ve bu yüzden booking.com’un faaliyetlerinin durdurulması yönünde dava açıldığını söyledi. Şenel Tuncer, TURSAB’ın açmış olduğu davada haklı olduğunu savunması üzerine de salondaki turizmciler tepki gösterirken bir süre tartışma yaşandı. Tuncer daha sonra salonu terk etti.

Booking.com’un Türkiye ve Dünyada 1.290.190 tesis için online rezervasyon hizmeti verdiği ve geçtiğimiz ocak ayı verilerine göre Türkiye'de sadece aylık bazda 1 milyon 800 bin kişi tarafından kullanıldığını söyleyen Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği başkanı Serdar Karcılıoğlu, internet üzerinden rezervasyon yapılmasının durdurulmasının Türk turizmine çok büyük darbe vuracağını söyledi. Karcılıoğlu, İnternet üzerinden satışların durdurulmasının Turizm ve konaklama sektörünün yanı sıra, turizmden pay alan 39 sektörü olumsuz etkileyeceğini söyleyerek “Şu anda turizmciler büyük çıkmaz içerisinde hayatta ve ayakta kalma mücadelesi veriyoruz. Yoğun bakıma alınmış olan biz otelcilerin birileri fişini çekmek istedi. Mahkeme bir ara kararla booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerini durdurma kararı aldı” dedi.

TURSAB’ın şu durumda geri çekilmesi gerektiğini ifade eden Karlıcıoğlu “Mahkeme böyle bir karar aldıysa bu acenteler birliğinin başındaki Başkanı başta olmak üzere tüm yönetimi, 'böyle bir dava açmıştık ama 10 binin üzerinde bulunan tüm otelcileri perişan eder ve biz bunu konuşur anlaşırız' demelerini beklerken bunlar bir adım daha ileri gittiler. Buna benzer internet siteleri için de mahkemeye başvuracaklarını açıkladılar” şeklinde konuştu.

Dış turizmin bittiğine de değinen Karcılıoğlu “dış turizm en azından 5 yılda toparlar kendini. Bunun için küçük otellerimiz bu şekilde internet ortamından rezervasyonlarla hayatta ve ayakta kalma mücadelesi veriyor. Siz bunların elinden bunu alarak boğazlarını sıkmış oldunuz. Bunu yapanlar ise kanun ile kurulmuş, ismi turizmci olarak adlandırılan seyahat acenteleri. TURSAB’ın bu yaptığı olayı kesinlikle ihanet olarak değerlendiriyorum. Bu turizme yapılmış bir ihanettir. Bunlar hem kendi ayaklarına sıktılar, hem de ülke turizminin ayaklarına sıkmış oldular” dedi.

Karcılıoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt ise konuyla ilgili hukuksal mücadele başlatacaklarını açıkladı. Bodrum Esnaf Odası Başkanı Erdoğan Başeğmez ise bu durumdan tüm esnafın zarar göreceğini anlattı. Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon da Otelcilerin verdiği bu mücadelede yanlarında olduğunu belirtti.

Toplantıya katılan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Bodrum Belediye Başkanı olarak sonuna kadar otelcilerin yanlarında olduğunu söyleyerek “yasaklarla bir yere varmak mümkün değildir. Ben sizin yanınızda olacağım. Turizm de sosyal medya üzerinden olabiliyor. Tur operatörleri kendini yenilemesi lazım. Hiç kimsenin seyahat özgürlüğünü yasaklayamazsınız. İnsanlar birilerine komisyon vermek zorunda değildir. Kimsenin ekmeği ile oynanmaz. Herkes ekmeğinin peşinde. Bugün 20 odalı tesiste 200 odalı tesiste benim tesisimdir. Ben Bodrum Belediye Başkanı olarak sizinle beraber mücadele etmekten keyif alırım” dedi.

Toplantıya katılan pek çok işletmeci de konu hakkında görüşlerini paylaştı.