OTELLER DOLU AMA ÇARŞI ESNAFI MUTSUZ!..

Bodrum'da hizmet veren esnaf, sezon boyunca olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da otellerin...

OTELLER DOLU AMA ÇARŞI ESNAFI MUTSUZ!..
Bodrum'da hizmet veren esnaf, sezon boyunca olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da otellerin uyguladığı herşey dahil sistemi nedeniyle işlerinin kötü gittiğini, beklentilerinin karşılanmadığını ifade ediyor.

Kurban Bayramının 3'üncü gününü geride bıraktığımız bugün, esnafa mikrofon uzatarak sokağın ticari hareketliliğindeki son durum hakkında bilgiler aldık. Bodrum çarşı içinde hizmet veren marketten, çantacıya, restorandan, hediyelik eşyacısına kadar esnafa sorular sorduk.

Sorularımıza yanıt veren esnafların çoğu işlerin iyi gitmediğini ve bayramın beklentilerini karşılamadığını belirtirken, az sayıda da olsa bazı esnaflar ise hareketlilikten memnun olduklarını söylediler. Esnaflar Bodrum'da otellerin uyguladığı herşey dahil sistemi nedeniyle ilçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin otellerinden çıkmadığını ve çarşıya inmediğini öne sürdü.

Çarşı esnaflarından Veli Altuntaş, bayramı oldukça durgun geçirdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

"Bayramı bayağı bir durgun geçiriyoruz. Bodrum doldu diye kim söylüyorsa yalan söylüyor, çünkü görüyoruz. Esnaf kan ağlıyor. Turistler otellerden çıkmıyor. Herşey dahil olduğu için bu sorun yaşanıyor. Bu sorunu büyüklerimiz çözecek, biz küçük esnafız ne yapabiliriz ki. Ama herşey dahil sisteminden çıkılırsa muhakkak faydası olur diye düşünüyorum. Ben buradan tüm Müslüman aleminin bayramını kutluyorum" dedi.

Adnan Barudi ise bayramda normalin üzerinde bir ticari hareketlilik olmadığını anlatarak, şöyle konuştu:

"Satışlarımız normal olarak devam etti. Oteller dolu ama alışveriş yapan kesim sınırlı sayıda. Bir kesim otellerinden çıkmadı. Vatandaşın yüzü gülüyorsa cebinde para var alışveriş yapıyor demektir. Ama o kadar da kötü demeyelim. Allah'a şükür diyelim" dedi.

Cumali Avşin de Kurban Bayramının çok sakin geçtiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bayram çok sakin geçiyor. Biz bayramda bir umut bekledik ama hiçbir şey umduğumuz gibi olmadı. Çarşıdaki esnafın hepsi şikayetçi. Kısa bir sezon oldu. Sezon 7 aydan 2 aya düştü. Büyüklerimizden destek bekliyoruz. Reklamın iyi yapılması lazım. Turizm bakanımızdan da destek bekliyoruz. Her şey dahil sisteminin kaldırılması lazım. Gemilerin sayısının arttırılması lazım. Bodrum'a göre yetersiz. Daha çok gemi gelirse esnaf daha çok iş yapacak" dedi.

Öte yandan çarşıda dolaşan az sayıda turist ise özellikle Bodrumla ilgili hediyelik eşya satılan dükkanlara ilgi gösterdikleri gözlendi.