Otellerde Yiyecek İsrafı Azaldı

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle 5 yıldızlı tam pansiyon otellerdeki açık büfelerde israf oldukça azaldı. Alınan önlemler kapsamında yemeklerin artık otel görevlileri ve aşçılar tarafından turistlere veriliyor olması, israfın önüne geçti.

Otellerde Yiyecek İsrafı Azaldı

‘Her şey dahil’ sisteminin uygulandığı 5 yıldızlı otellerle ilgili uzun yıllardır tartışılan yiyecek-içecekteki israf konusu bu yıl zorunluluklardan dolayı asgari düzeyde yaşanıyor. Salgın nedeniyle açık büfelere cam siperlik takan oteller, yerli ve yabancı turistlere bu şekilde hizmet veriyor. Cam siperliklerin bir tarafında duran aşçılar, turistlerin istediği kadar yemeği tabaklarına koyuyor. Açık büfelerde en çok israf edilen besinlerden ekmeğin israfı da büyük oranda düştü. 

İlçede faaliyet gösteren bir otelin yiyecek içecek Müdürü İsmail Yelpaze salgına karşı çok ciddi önlemler aldıklarını belirterek “Biz açık büfelerimizde çok sıkı bir önlem aldık. Açık büfe ile misafirlerimizin temasını en aza indirdik. Restoranda yemek yiyecek olan misafirlerimize maske dağıtıyoruz. Büfe kullanımlarında kesinlikle maske kullanıyorlar. Her büfemizin önünde cam siperlikler var. Dezenfekte olmuş, maskesi ile eldiveni ile cam siperliklerin arkasında duran aşçılarımız tarafından yemekler ikram ediliyor” dedi.

Yeni uygulamayla birlikte yiyecek içecek israfının azaldığını ifade eden Yelpaze, sözlerini şöyle noktaladı:

“Genel olarak bir israf şu anda söz konusu değil. Bizim yemeklerimiz o kadar lezzetli ki önlemlerin bu duruma bir katkısı olmuştur ama yemek tabaklarına baktığımızda öyle bir yemek artığı görülmüyor. Misafirlerimizin kendisi alması ile aşçıların vermesi arasında bir fark var. Biz kendimizden de biliyoruz, yemekleri kendimiz alırsak biraz daha fazla alabiliyoruz. Misafirlerimize aşçılarımız yemekleri ikram edince biraz katkısı olmuştur.”