Özcan’dan, Bodrum Önergeleri...

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Bodrum Mumcular Fuat Erten Okulu, Mumcular Barajı ve sulama kanalları ile Yalıkavak- Ortakent arasındaki yol yapımı ile ilgili olarak soru önergeleri verdiğini, alınan yanıtları ve sonuçlarını da sonuna kadar takip edeceğini söyledi.

Özcan’dan, Bodrum Önergeleri...

Milletvekili Özcan, Bodrum Mumcular bölgesi ziyaretleri ile ilgili yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Yıllar önce hayırsever Fuat Erten tarafından yaptırılan ve o zamanın Fuat Erten İlköğretim Okulu, daha sonra AKP iktidarı ilköğretim uygulamasını 4+4+4’e dönüştürünce aynı binalarda Fuat Erten İlkokulu, Ortaokulu ve Anaokulu eğitim ve öğretime devam etmişti. Geçen yıl bu okulların depreme dayanıksız olduğunun anlaşılması üzerine binaların yıkımına, öğrencilerinin de başka okullara taşınmasına karar verildi. Öğrenci, öğretmen ve velilerimizin sıkıntıları tam da bundan sonra başlamış, Mumcular merkezde bu okulların karşılığı olmadığı için bina arayışına girilmiş, öğrencilerin bir bölümü Mumcular Çok programlı Lisesine, bir bölümü Güvercinlik Sudi Özkan İlk ve ortaokuluna taşınmış. 

Bu okulların yapılıp yapılmayacağını, yapılacaksa inşasının ne zaman başlayacağını Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sorduk? Alınan yanıtta 2022 Temel Eğitim Kurumları yapım programı kapsamında 24 derslikli Fuat Erten İlkokulu ile 24 derslikli Ortaokul inşaatı ile ilgili olarak 27 Aralık tarihinde ihalesinin yapıldığı bilgisi alınmıştır. Bu okulların yapılıp bir an önce bitirilmesi Mumcular bölgesi için önemli ve gelecek öğretim yılına yetiştirilmesi için takibimiz devam edecektir.”

MUMCULAR BARAJI SULAMA KANALLARININ BAKIM ONARIMI 

Mumcular Barajı’nın hem tarımsal sulama, hem de Bodrum’a içme suyu temini bakımından oldukça önemli olduğunu belirten Milletvekili Özcan, baraj havzasındaki tarımsal sulama amaçlı kanalların bakım onarımı ile bu bölgedeki arazilerin toplulaştırılmasını Tarım Orman Bakanlığına sorduğunu ama süresi içinde yanıt alamadığını, bu konunun önemi açısından takibini sürdüreceğini, gerekirse Tarım Bakanı ile yüz yüze görüşeceğini belirtti. 

YALIKAVAK YOLU

Yalıkavak yolu ile ilgili de konuşan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Uzun zamandır yapılması gündemde olan fakat bir türlü yapımı başlamayan, üstelik tünel açılmak suretiyle tasarlanan Ortakent-Yalıkavak yolunun yapılması ile ilgili vermiş olduğumuz soru önergesine Ulaştırma Bakanlığı tünel yapımından vazgeçildiğini, daha önceki soru önergeme verdiği yanıtta belirtmişti. Son soru önergeme verilen yanıtta ise Bodrum-Yalıkavak yolunun 8,4 km olduğu, 1,4 kilometrelik kesiminin bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol olarak tamamlandığını, kalan kesimin 3,2 km’sinin bölünmüş yol ve 3,8 km’sinin tek yol standartlarında bitümlü sıcak karışım kaplama seviyesinde tamamlanması için çalışmaların devam ettiğini belirtilmiştir. Biz de bu yolun yapımını sonuna kadar takip edeceğimizi belirtmek isterim. “

CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan “Bodrum ilçemiz genel bütçeden çok daha fazlasını hak ediyor fakat AKP iktidarı bugüne kadar maalesef gerekli olan yatırımları yapmadı. Çok kalmadı Millet ittifakı iktidarında Bodrum hak ettiği değeri de yatırımları da alacaktır.” dedi.