Özdil'in Villasının Yıkımı Kesinleşti!

Muğla 1’inci İdare Mahkemesi, Sözcü Gazetesi Yazarı Yılmaz Özdil’in eşi Hülya Özdil adına kayıtlı villanın kaçak bölümlerinin yıkımı ile ilgili daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararını, ilgili kurumlardan gelen savunmaların incelenmesinin ardından kaldırdı.

Özdil'in Villasının Yıkımı Kesinleşti!

Yılmaz Özdil'in, Bodrum'un Bitez Mahallesi'ndeki Aktur Sitesi'nde eşi Hülya Özdil adına kayıtlı villada, 13 Mayıs günü sabah saatlerinde başlayan yıkım çalışmaları, Özdil'in avukatı aracılığıyla Muğla İdare Mahkemesi'ne yaptığı başvuruya Yürütmeyi Durdurma kararı verilmesi üzerine durdurulmuştu. 
 
Yıkım kararını veren Bodrum Belediyesi ve yapı kayıt belgesini iptal eden Muğla İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün savunmalarının mahkemeye ulaşması üzerine, Muğla 1’inci İdare Mahkemesi’nden çifte karar çıktı. Mahkeme, villanın kaçak bölümlerinin yıkımı ile ilgili yürütmesinin durdurulması talebini ‘hukuka uygun olduğu’ gerekçesiyle kaldırdı.

Daha önce idarenin savunma vermesi için işlemi geçici olarak durduran mahkemenin yürütmeyi durdurma ile ilgili son kararı ‘ret’ yönünde oldu. Mahkeme, diğer kararda ise yapı kayıt belgesinin iptaline ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verilmesine gerek olmadığına karar verdi.

Bu gelişme sonrası, Özdil ailesinin villasının kaçak bölümlerinin yıkılmasının önünde yasal bir prosedür kalmamış oldu.