ÖZEL OLİMPİYATLAR SONA ERDİ

Marmaris'te, 16 ülkeden sporcuların katılımıyla düzenlenen turnuva, bugün yapılan...

ÖZEL OLİMPİYATLAR SONA ERDİ
Marmaris'te, 16 ülkeden sporcuların katılımıyla düzenlenen turnuva, bugün yapılan maçlarla tamamlanırken, gruplarında dereceye giren takımlara madalyaları verildi.
Turnuvada, gruplarında dereceye giren sporcular madalya ve ödüllerini, Türkiye Özel Sporcular Derneği Başkanı Necmettin Aydın, Marmaris Kaymakamı Cemalettin Özdemir ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar'ın elinden aldılar.
Grubunda 2. olan Türkiye, madalyasını alırken solondakilerin büyük tezahüratıyla karşılaştı. Türkiye'de yaklaşık 14 bin kayıtlı sporcusu bulunan Özel Sporcular Derneği, 8 yaş üzeri zihinsel engelli çocuk ve gençleri, yakın çevrelerinin dar sınırlarından çıkartarak yaşamın içine çekmeyi, onları toplumda kabul ve saygı gören yararlı ve üretken bireyler olabilme fırsatı sağlamayı hedefliyor.
Dernek bu amaçla, türlü olimpik spor dallarında düzenli eğitim ve yarışma olanakları sağlayarak onların fiziksel kondisyonlarını, becerilerini ve yeteneklerini geliştirmelerine, cesaretlerini sergilemelerine, başarının mutluluğunu yaşamalarına ve toplumla ilişkilerini güçlendirmelerine yardımcı oluyor.
Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Özel Olimpiyatlar Dünya Yaz Oyunları'nın Türkiye'de düzenlenebilmesi için çalışmalarını sürdüren Özel Sporcular Derneği için, Marmaris'te yapılan organizasyonun bir sınav niteliği taşıdığı bildirildi.
Organizasyona, Türkiye'nin yanısıra Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Ukrayna, Lüksemburg, İspanya, Litvanya, Polonya, Sırbistan, Estonya, Kıbrıs Rum kesimi, Macaristan, İsviçre, Kazakistan ve Yunanistan olmak üzere 16 ülkeden sporcular katıldı.