Şampiyonaya Hazırlanıyorlar...

Bodrum’da otizmli ve serebral palsili gençler, Ekim ayında yapılması planlanan Aquamasters Yüzme Şampiyonası’na hazırlanıyor.

Şampiyonaya Hazırlanıyorlar...

İlçede yaşamını sürdüren 23 yaşındaki serebral palsi hastası Halil Yüksel ile 26 yaşındaki otizmli Batuhan Serdar ile 16 yaşındaki otizmli Mehmet Cemal Katipoğlu, koronavirüs pandemisi öncesinde hocaları Yelda Tuğba Gür eşliğinde Binnaz Karakaya Spor Salonu havuzunda yüzme antrenmanlarına başladı. 

Koronavirüs pandemisi başlayınca çalışmalarına ara vermek zorunda kalan gençler, yaklaşık bir ay önce yeninde antrenmanlara başladılar. Haftada birkaç kez antrenman yapan gençler, Bodrum’da Ekim ayında yapılması planlanan Aquamasters Yüzme Şampiyonası’na hazırlanıyor. 

Şampiyonada Halil bedensel engelliler, Batuhan ve Cemal otizmliler kategorisinde yarışacak. 

“SPORLA NELER BAŞARABİLECEKLERİNİ GÖSTERMEK İSTİYORUZ”

Gençlerin eğitmeni Yelda Tuğba Gür, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda 5 yıldır bedensel, zihinsel, otistik, down sendromlu çocuklara gönüllü olarak hizmet ediyorum. Bu çocuklarla İstanbul’da çok güzel projelerimiz oldu ve çok güzel başarılar elde ettik. Eşimin işi dolayısıyla buraya yerleşmek durumunda kaldık. Yapacağım en güzel şey, özel çocuklara yüzme öğretmekti. Burada da bu projeyi yapabilir miyiz diye kafamda planladım. Bir tane otizmli çocuğumuzla başladık. Daha sonra ikinci çocuğumuz geldi. Ardından serebral palsili bir çocuğumuz geldi. Onlarla beraber Ekim ayında yapılması düşünülen Bodrum Aquamster yarışlarına hazırlanıyoruz. Bu yarışlarda güzel başarılar elde etmek istiyoruz. Amacımız çocukları hayata katmak, onlarla beraber bir şeyler başarabilmek. Özel çocukların da bu hayatta var olduğunu, insanlara aktarabilmek. Bu çocukların kapalı kapılar ardında olmamasını, dışarı çıkıp spor yaparak neler başarabileceğini göstermek istiyoruz.”

Antrenmanlara bir buçuk sene önce başladıklarını fakat koronavirüs salgını sebebiyle ara vermek durumunda kaldıklarını anlatan Gür, “Şimdi havuzlarımız açıldı. Biz de yeniden antrenmanlarımıza başladık. Antrenmanlarımıza bir aydır devam ediyoruz.” diye konuştu. 

Hocası ve arkadaşları ile birlikte antrenman yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Halil Yüksel, “Yelda hocamızla çalışmalarımız devam ediyor. Hocam ile emekleri geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

HAVUZA ENGELLİ ASANSÖRÜ TALEBİ

Binnaz Karakaya Spor Salonu’ndaki havuza engelli asansörü yapılmasını da isteyen Halil Yüksel, “Benim bir ricam var. Benim bu konuda hedeflerim çok yüksek. Milli takıma yükselip birçok ülkede bayrağımızı dalgalandırıp istiklal marşımızı okutmak istiyorum. Buraya bir asansör yapılmasını rica ediyorum.” dedi.