Pandemi Bodrum'da Kiraları Uçurdu!

Koronavirüs salgını turizm en önemli merkezlerinden biri olan Bodrum’da ev fiyatlarını 2 katına çıkardı. İlçede 75 metrekarelik bir evin minumum aylık kirası 2 bin liraya, satışı ise 800 bin liralara çıktı. İlçedeki yüksek kiralar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da gündemindeydi.

Pandemi Bodrum'da Kiraları Uçurdu!

Sürekli göç alan Bodrum’daki ev fiyatları yıldan yıla yükselmeye devam ediyor. Pandemi döneminde büyükşehirlerden kaçan vatandaşlar ilçeye akın ederken ev bulmakta gittikçe zorlaşıyor. Bodrum'da 75 metrekarelik bir evin kirası 2 bin liralardan başlarken, aynı ev 800 bin liradan satışa çıkarılıyor.
 
MEMURLAR KAÇIYOR!..

Bodrum’a tayini çıkan devlet memurları ise ev kiralarını görünce ilçenin en uzak bölgesi olan Mumcular Mahallesi’nde oturmayı tercih ediyor. Her gün işe gidiş- dönüş 50 kilometreyi gözden çıkaran memurlar kırsal bölgelerde oturuyor. Kırsal bölgelerde ev bulamayan memurlar ise kiraların yüksek olması nedeniyle ekonomik sıkıntıya düşüyor. Birçok memur ilçeden tayin istiyor.

Bugün İnşaat Emlak Birimleri Eğitim Ve Koordinasyon Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bazı yerler var kiralık ev bulabilmek mümkün değil. Hadi gitsin Bodrum'da bir polisimiz parayla kiralık ev bulsun” şeklinde konuştu. 
 
2 BİN LİRADAN, 60 BİN LİRAYA KADAR EV KİRASI!

75 metrekarenin üzerindeki evlerin kira fiyatları ise dudak uçuklatıyor. Havuzlu bahçeli 100 metrekarelik bir evin kirası ise 8- 10 bin liradan başlıyor. Eğer dayalı döşeli full eşyalı bir ev kiralamak isterseniz bu fiyat 2 katına çıkıyor. Bodrum’daki ev fiyatları 2 bin liradan başlayıp 60 bin liraya kadar yükseliyor. Sezonluk ev kiralamak isteyenler ise bu fiyatların 2 katını ödüyor.

YILLIK PEŞİN İSTENİYOR...

Bodrum’dan ev kiralamak isteyenler sadece kiranın yüksek olmasıyla karşı karşıya kalmıyor. Ev sahipleri artık yıllık, 6 aylık peşin bir de depozito istiyor. Eğer emlakçıdan ev bulunduysa 1 kira bedeli de emlakçıya ödeniyor.

Ev kiralarının yüksek olmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ilçede kiraların yükseldiğini belirterek “Özellikle salgından sonra büyük kentlerden Bodrum’a talep çok arttı. Sadece Bodrum’a değil diğer kıyı kentlerine de çok arttı. Bodrum bu konuda birinci sıradaki kent. Bodrum’da yaşamak kolay çünkü evler müstakil, bahçeli ve deniz kıyısındasınız. O yüzden insanlar burayı daha çok tercih etmeye başladılar. İnsanlar bütçelerinizde zorlayarak buralara gelip ev satın almaya ev bulamadıysa da kiralamaya başladılar. Bu da ister istemez büyük bir talep oluşturdu. Arzında kısıtlı olmasıyla, kiralar ve emlak fiyatları çok ciddi bir şekilde artış gösterdi. Bodrum’daki mevcut konut stoku 2’nci komutlarla beraber yeterli. 144 bin civarından konut var Bodrum’da bu da doğal olarak konut başı 3 kişi değerlendirirsek 450 bin civarında bir nüfusa tekabül eder. Bodrum’un maksimum ağırlığı budur” dedi.

Bodrum’da emlakçılık yapan Cemal Demirci ise 75 metrekarelik bir evin kirasının 2 bin liradan başladığını ifade ederek şunları söyledi;

“Mobilyasız 2 oda bir açık mutfak salon, 75 metrekare bir evin fiyatı 2 bin liradan başlıyor. 2 bin 500 liralık bir evin metrekaresi 80 metrekaredir. İstanbul’dan Bodrum’a yerleşen vatandaşlarımızda evin küçük olması konusunda problemlerle karşılaşıyoruz. Vatandaşlarımız bizde 2+ 1 evde oturuyoruz ama 180 metrekare evimiz diyorlar. Bu fiyatların asıl nedeni imar çok düşük olduğu içindir. Bodrum’da yüzde 20 imar kullanılıyor. İnşallah fiyatlar düşer çünkü biz de arada kalıyoruz. Bu fiyatları belirleyenler bizler değiliz. Arz talep meselesi, talep var arz yok. Şu anda konut kiralama veya satın alma fiyatlarının düşeceği de görülmüyor” dedi.