Tedbirlere Uymayan 10 Mekan Kapatıldı!

Bodrum’da daha önce bar, disko gibi eğlence mekanı olarak faaliyet gösteren, ancak pandemi döneminde belediyeden yan faaliyet alanı olarak kafe ruhsatı alıp çalışmaya başlayan işletmelerle ilgili önemli bir karar alındı. Bodrum İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun dün yapılan toplantısında oybirliğince alınan karar gereği, bu işletmelerden maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymayanlar faaliyetten men edilecek.

Tedbirlere Uymayan 10 Mekan Kapatıldı!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart itibariyle faaliyetlerine ara verilen bar- disko gibi eğlence mekanları ile ilgili faaliyet yasağı hala devam ediyor. Bu işletmelerden bazıları, geçen ay itibariyle belediyeden kafe ruhsatı alarak tekrar çalışmaya başlamıştı. Bugüne kadar yapılan denetimlerde bu mekanların birçoğunun kafe gibi değil de, bar ve diskotek gibi faaliyetlerine devam ettikleri, maske, fiziki mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmedikleri tespit edildi. 

Kolluk birimlerince tespit edilen ihlaller, görsellerle Bodrum İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'na sunuldu. Çarşamba günü toplanan kurul, bu kapsamdaki bar ve disko gibi faaliyet gösteren işletmelerin salgın hastalığın yayılması açısından sakınca oluşturduğu ve faaliyetlerine devam etmelerinin çok riskli olduğu gerekçesiyle faaliyetlerin durdurulmasını kararlaştırdı. 

Bodrum İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararında şu ifadelere yer verildi:

“Kolluk birimlerince yapılan denetimlerde daha önce bar, diskotek olduğu halde yan faaliyet olarak belediyeden kafe ruhsatı alarak çalışmaya başlayan bazı işletmelerin temizlik, maske, fiziki mesafe gibi pandemi kurallarına uymadan faaliyet gösterdikleri, faaliyetlerini kafe gibi değil, bar ve diskotek gibi sürdürmeye devam ettikleri, bu durumu bar ve diskoteklerin faaliyet yasağını delme yöntemi olarak kullandıkları kolluk birimlerimizin kurulumuza sundukları yazılı ve görsel bilgi ve belgelerden açıkça tespit edilmiştir. 

Kurulumuzca; kolluk birimlerimizce yapılan tespitlerin değerlendirilmesi sonucunda bu işletmelerin faaliyet yasağı kapsamında olan bar ve diskotek gibi işletildiği, salgın hastalığın yayılması açısından sakınca oluşturduğu, mesafe kurallarına uyulmadığı, faaliyetlerine devam etmelerinin çok riskli olduğu sonucuna varılmıştır. 

Kolluk birimlerince tespit edilen ve edilecek olan bu kapsamdaki bar ve disko gibi faaliyet gösteren işletmelerin faaliyetlerine izin verilmemesine, faaliyetlerin durdurulmasına, kafe ve restaurant adı altında bar ve diskotek işletilmesinin şu an itibari ile mümkün olmadığına, durdurma kararının Bodrum Belediye Başkanlığına, Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik birimlerimize gereği için bildirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.”

GÜMBET'TE 10 KULÜP MÜHÜRLENDİ!..

Öte yandan Bodrum İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun aldığı bu kararın ardından harekete geçen Bodrum Belediyesi ekiplerinin, daha önce yapılan denetimlerde kurallara uymadıkları defaatle tespit edilen ve yapılan uyarıları dikkate almadan faaliyetlerine devam eden 10 gece kulübünü mühürlediği öğrenildi. Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı denetimlerde içkili kafeterya ruhsatına aykırı şekilde, kısıtlama kapsamında olan bar-disko-gece kulübü şeklinde faaliyet gösterdiği tespit edilen B One, X Bar, Moon Bar Lounge, Pasha, Posh, Sebastian Hande Yener, Sapphire, Paris Club, After Zoom ve Vegas adlı işletmeler faaliyetten men edilerek mühürlendi.

Konuyla ilgili denetimlerin devam edeceği, benzer şekilde kural ihlali yapan işletmeler hakkında işlem yapılacağı da edinilen bilgiler arasında.