PAŞATARLASI'NIN YENİ BİR İSKELE TARTIŞMASI VAR!

Yaz aylarında yerli yabancı pek çok turistin akın ettiği Paşatarlası Plajına yapılan...

PAŞATARLASI'NIN YENİ BİR İSKELE TARTIŞMASI VAR!
Yaz aylarında yerli yabancı pek çok turistin akın ettiği Paşatarlası Plajına yapılan iskele vatandaşların tepkisini çekiyor.

Bir işletmenin ön tarafında yapılan ve neredeyse tamamlanmak üzere olan ahşap iskelenin usullere uygun olarak inşa edildiği bildirildi. Yaklaşık 20 metre uzunluğunda olan iskele hakkında bilgi aldığımız Liman Başkanlığı yetkilileri, oluşturulan bir komisyon kararı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden gerekli yasal izinlerin alınarak iskelenin yapıldığını ifade ettiler.

Bodrum Yarımadası genelinde bulunan 300'ün üzerindeki iskelelerin neredeyse %75 i izinsiz ve kaçak durumda. Paşatarlası'nda yapılan ve bir restorana ait olduğu öğrenilen iskele yasal olarak izinli olsa da vatandaşların ve çevrecilerin tepkisini çekti. İskele ile ilgili bilgi almak üzere gerekli kurumları aradıklarını söyleyen Mavi Yol Platformu sözcüsü Filiz Dizdar, konunun sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve imza kampanyası başlatacaklarını dile getirdi. Dizdar, "Yapılmış, yapılacak tüm iskeleler ve kıyıda yani kamusal alanda kalan yapılar ile ilgili işletmeciler kira bedeli ödese dahi kamunun kullanımına açıktır. Kira ve satış sözleşmesi kamunun kullanım hakkı saklı kalmak üzere yapılır" diyerek tepkilerini dile getirdi.

Öte yandan geçtiğimiz yıl yapımına başlanan ancak daha sonra yapımı durdurulan, geçtiğimiz aylarda da demir iskele kazıklarının sökülmeye başlandığı Halikarnas disko önündeki iskele hala tartışılırken, hemen ilerisindeki bu yeni iskelenin yapımı başka bir tezatlığı da ortaya koyuyor. Yasal izinleri alınmış ancak vatandaşlardan tepki alan iskelelerden biri de yaklaşık bir buçuk ay kadar önce Bardakçı Koyuna yapılmıştı.