Patronları Bekleyen Tehlikeye Dikkat!

Bodrum’da yaşayan avukat ve uzman arabulucu Burak Aslanpınar, asgari ücret ile ilgili önemli bir açıklama yaparak asgari ücretten fazla maaşı olan çalışanı asgari ücretli gösteren patronun hapis cezası ile cezalandırılabileceğini dile getirdi.

Patronları Bekleyen Tehlikeye Dikkat!

Geçen hafta açıklanan asgari ücret gündemdeki yerini korurken asgari ücretliden gelir vergisi alınmaması kararının bazı sorunları da beraberindeki getireceği kaydedildi. Asgari ücretin üzerinde bir ücret alan çalışanların, vergiden muaf tutulması için asgari ücretli gibi gösteren patronlara ağır cezaların getirilebileceği bildirildi. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan avukat ve uzman arabulucu Dr. Burak Aslanpınar, şunları söyledi:

“Birçok insanın farkında olmadığı, ciddi sakıncalar doğurabilecek bir durumla karşı karşıyayız. Bildiğiniz gibi asgari ücret arttırıldı. Brüt asgari ücret olan 5.004 TL’ye ulaşacak. 5.004 TL brüt için yeni bir kanun teklifi var. Buna göre asgari ücretin karşılığında olan gelir vergisi istisna tutulsun. Burada bir istisna var. Gelir vergisi  istisnası. Asgari ücretin artmış olması ve asgari ücret içerisindeki gelir vergisinin istisna tutulması çalışanların asgari ücretli gösterilme oranını arttıracak. Ücreti 7 bin, 8 bin TL belki ama asgari ücretli olarak gösteriliyor. Bu, primi veya gelir vergisini düşük ödemek için kullanılıyordu. Şimdi yeni durumda şöyle bir şeyle karşılaşacağız. Asgari ücret olan kısım kadarında gelir vergisi ödenmeyeceği için patronlar asgari ücret göstermeyi daha çok yapacak. Ama bunun çok ciddi bir sakıncası var. Karşılığında hapis cezası söz konusu. Dikkatli olmak gerekiyor.”

Vergi kanunlarına göre, işçinin ücretini düşük göstermek, tamamen kayıtsız yani kaçak çalıştırılmasından daha ağır şekilde cezalandırıldığını dile getiren Aslanpınar, “Vergi usul kanununun 359’uncu maddesinde vergi suçları kaçakçılığı düzenlenmiş. Burada hepimizin naylon fatura olarak bildiği suçlardan bahsedebiliriz. Çalışanı normalde olduğu ücretinden farklı göstermenin karşılığında 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası var. Dolayısıyla patronlar burada hapis cezası ile karşılaşabilirler. Aynı zamanda eksik ödenen vergi, 3 kat cezasıyla birlikte alınıyor. Gecikme faizi uygulanıyor. Çok ciddi yaptırımlar olabilir. Dikkat etmek gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

Öte yandan vergi istisnasının sadece asgari ücretliler ile sınırlandırılmasına ilişkin kanun teklifinde geri adım atıldı. Tüm çalışanları yakından ilgilendiren düzenlemeyle ilgili beklenen önerge, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda verildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda Türk-İş, TİSK ve Çalışma Bakanlığı arasındaki uzlaşmaya bağlı olarak tüm ücretlerde brüt 5 bin liraya kadar olan kısım vergiden muaf olacak. Bunun ücretlere de olumlu yansıması öngörülüyor.