Pazarlarda Fiyatlar El Yakıyor

Bodrum’da bugün 27 noktada gıda pazarı kuruldu. Hem vatandaşlar hem de esnaf pazarlardaki yüksek fiyatlardan dert yandı.

Pazarlarda Fiyatlar El Yakıyor

Tam kapanma dönemi içerisinde 8 ve 15 Mayıs 2021 tarihlerine denk gelen Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerlerinin açık olmasına ilişkin karar alınmıştı. Kapanma dönemindeki ikinci Pazar bugün kuruldu. Bodrum’da da 27 noktada gıda pazarı kuruldu. 

Pazarlarda ürün fiyatlarının yüksekliğinden hem vatandaş hem de pazarcılar dert yanıyor. Pazarcılar, Cumartesi günü yaklaşırken meyve ve sebze fiyatlarının yükseltildiğini, adeta karaborsaya döndüğünü dile getirdi. 

Pazarda domatesin fiyatı 7 ile 10 TL arasında değişirken biber ve salatalık ortalama 7- 8 TL’den satıldı. Karpuz 7 TL, çilek 15 TL, kiraz 25 TL’den alıcı buldu. Papaz eriğin kilosunun ise bazı tezgahlarda 30 TL’den satıldığı görüldü. 

Konacık pazaryerinde tezgah açan Alican Türkoğlu, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Fiyatlarda ister istemez bir artış var. Bir de yeni mahsuller çıkıyor. Mesela patates daha dün kazıldı. O yüzden fiyat biraz daha yüksek bu hafta. Ama haftaya değişir” dedi.  

Orçun Karakoç adlı başka bir Pazar esnafı da satışların bu hafta durgun olduğunu ve beklentilerin altında geçtiğini ifade ederek “Pandemi bizi vurdu. Çiftçi de sıkıntıda, satan da sıkıntıda, halci de sıkıntıda. Herkes sıkıntıda yani. Fiyatların günü gününü tutmuyor. Cumartesi tezgah açtığımızdan fiyatlar yükseliyor, diğer günler düşük” şeklinde konuştu. 

Zincir marketlerin her gün, pazarların ise haftada bir gün açılmasına tepki gösteren Cevdet Işık, “2 tona yakın çilek attım. Bugün 2 ton çilek 15 TL’den 30 bin TL. Ama kredinin günü geldiği zaman banka arayıp duruyor. Borç ne zaman ödenecek diye soruyorlar” dedi. 

Bodrum pazaryerine alış verişe gelen Tufan Tekinay adlı vatandaş ise fiyatların yüksekliğinden dert yanarak şu ifadeleri kullandı:

“Fiyatlar çok pahalı. 10 TL’den aşağı bir şey yok. Geçen seneye kıyasla yüzde 100 zam var. Geçen sene 4-5 TL olan domates 8 TL, 10 TL. Salatalık 8 TL. Biber 8 TL, 10 TL. Her şey iki katı.”