PAZARYERİ İKİYE BÖLÜNDÜ, ESNAF VE VATANDAŞ İSYAN ETTİ!..

Gündoğan Mahallesi'nde tuhafiye ve sebze ürünleri satan pazarcılarının ayrı alanlarda...

PAZARYERİ İKİYE BÖLÜNDÜ, ESNAF VE VATANDAŞ İSYAN ETTİ!..
Gündoğan Mahallesi'nde tuhafiye ve sebze ürünleri satan pazarcılarının ayrı alanlarda satış yapması yönündeki uygulama, vatandaşların ve pazarcı esnafının tepkilerine neden oldu.

Gündoğan'da mevcut pazar yerinin bir bölümünün Bodrum Belediyesi yetkililerince kapatılarak, Uğur Öztop Caddesi üzerinde bir yere taşınması, bölgede yaşayan vatandaşların tepkisini çekti. Vatandaşlar, iki pazar arasındaki mesafenin çok uzak ve Uğur Öztop caddesinde düzenlenen yeni pazar yerinin park problemi başta olmak üzere sorunları olduğunu belirterek yapılan uygulamanın kendilerini olumsuz yönde etkilediğini söylediler.

Gündoğan'da bu haftadan itibaren sebze ve tuhafiye ürünleri satan pazarcı esnafı birbirinden ayrıldı. Aralarında yaklaşık 500 metre mesafe bulunan iki ayrı pazaryerinde tezgah açan pazarcılar, yapılan uygulamadan oldukça rahatsız olduklarını ifade ettiler. Tuhafiye ve sebze bölümünde açılan stantlarda imza kampanyası başlatan esnafa vatandaşlar da destek verdi.

Öğle saatlerinde pazarcı esnafı tarafından "pazarıma dokunma lütfen" başlığı altındaki dilekçeye 2 bine yakın imza toplandı. Pazarcı esnafı bu topladıkları imzaları Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi yetkililerine ulaştırarak pazar yerinin yeniden birleştirilmesini isteyecek.

Pazarcı esnaflarından Hüseyin Aracı, sebze ürünleri satan tezgahlarla tuhafiye ürünleri satan tezgahların birbirinden ayrılmasının hem vatandaşlara eziyet, hem de heriki pazarcı esnafı için zarar demek olduğunu söyledi. Müşterilerin de bu durumdan çok şikayet ettiğini anlatan Aracı, konuşmasına şöyle devam etti;

"Öncelikle bunu halk istemiyor. En büyük sorun o zaten. Bu sıcakta bu kadar uzak mesafede hem sebze, hem de tuhafiyenin olması gerçekten yanlış uygulama. Oradaki ana yol kenarında otopark sorunu var, trafik sorunu var. Buna bir çözüm bulunsun. Herkes mağdur durumda şuanda. Daha önce sebze ve tuhafiye birleşikti, bunu ayırdılar. Hiçbir gerekçe göstermeden bu yapıldı. Bize hiç kimse bir açıklama da yapmıyor" dedi.

Almanya'dan gelerek 10 sene önce Gündoğan'a yerleşen Serap Aşar adlı vatandaş da, buranın yeniden bütün bir hale gelmesini istiyorum diyerek, şunları söyledi:

"O yüzden de imza kampanyasına destek verdim. Bu çektiğimiz çile nedir böyle. Bu olmaması lazım. Bu keşmekeşliğin yaşanmaması lazım. Çok mağdur durumdayız. Yetkililerin bizi görmesini diliyoruz. Eskiden servislere binip evlerimize gidebiliyorduk ancak bu durumdan dolayı trafik sorunu da yaşıyoruz. Lütfen artık buna bir çare çözüm bulunmasını istiyoruz. Yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz. Buna bir son verilsin" dedi.

Gülseren Özcan adlı vatandaş ise pazar yerinin yeniden elden geçirilmesi gerektiğini savunarak, şöyle konuştu:

"Pazar çok güzel, harika şeyler var ancak buranın hem geri gelmesini istiyorum, hem de buranın biraz düzeltilmesini istiyorum. Burada tuvalet sorunu, otopark sorunu var. İnsanların burada pek çok şeyi bulabilmesi için bir takım imkanların da yerine getirilmesi lazım. Yeni yapılan yer çok kullanışsız. Ben pazara girebilmek için 25 lira otopark parası verdim" dedi.

Pazarcı esnaflarından Çelik Yıldırım, pazarcı esnafının birbirinden ayrılmaması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Vatandaşlar poşetlerle bu kadar yolu gelemiyor. Biz 2 bine yakın imza topladık. En azından sezon sonuna kadar mevcut şekilde kalmasını istiyoruz. Bizim başkanımızdan ricamız budur. 4 metrelik yerler, 2 metreye düşürüldü. Yer dar olduğu için de sıkıntılar yaşanıyor. Oradaki pazarcılar da, buradakiler de mağdur durumda. Herkesin çeki senedi var nasıl ödeyecek. Kazanamıyoruz ki. Bu şekilde esnafları mağdur etmeye kimsenin hakkı yok. Mallarımız depolarda kalacak, ne yapacağız bu malları. Bizi mağdur etmesinler. Sezon sonuna kadar bizi mevcut yerimizde idare etsinler, sonra biz esnaf olarak ne diyorlarsa yapmaya hazırız" dedi.

İki ayrı pazar arasındaki yaklaşık 500 metrelik mesafeyi yürüyerek tuhafiye bölümüne gitmeye çalışan Günay Demirönder adlı vatandaş ise yaşanan durumdan oldukça şikayet etti. Demirönder, pazar yerinin yeniden eski durumuna getirilerek birleştirilmesini istedi.

Konu ile ilgili olarak görüştüğümüz Bodrum Belediye Meclis üyesi Hüseyin Özten, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ ile görüşme halinde olduklarını, halkın mağdur edilmemesi için gereken önlemlerin alınacağını ve gerekli açıklamanın daha sonra yapılacağını söyledi.