PEHLİVANLAR ER MEYDANINDA...

Mumcular Çömlekçi köyünde 6.sı düzenlenen geleneksel yağlı güreşlere bu yıl yaklaşık...

PEHLİVANLAR ER MEYDANINDA...
Mumcular Çömlekçi köyünde 6.sı düzenlenen geleneksel yağlı güreşlere bu yıl yaklaşık 80 pehlivan katıldı.

Güreşler ; Minikler, Teşvik, Tozkoparan, Deste, Küçük Orta, Büyük Orta, Baş altı ve Baş olmak üzere toplam 8 boyda yapıldı.

Köy içerisinde spor kompleksi olarak planlanan alanda düzenlenen yağlı güreş karşılaşmalarını Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Bodrum Kaymakamı Feridun Cemal Özdemir ,Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, Güllük Belediye Başkanı Aytunç Kayrakcı , Yalıkavak Belediye Başkanı Mustafa Saruhan , Mumcular Belediye Başkanı Birol Aydın,Turgutreis Belediye Başkan yardımcısı Hakkı Mandalinci,İl Genel Meclisi üyeleri, Mükerrem Uyar, Şükrü Şehir,Cesur Öncel,eski İl Genel Meclisi üyesi ve 2006-2007 yılları eski güreş ağası Oğuz Kutsi Akhan, Ak Parti milletvekili adayı Ali Boğa, CHP Milletvekili adayı Nurettin Demir, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Yılmaz Algül, Yağlı Güreş Federasyon Başkanı Kadir Birlik, 2 dönem Beşiktaş As Başkanlığı yapan, Karamürsel Levent Erdoğan Yağlı Güreş Kulübü As Başkanı Avukat Levent Erdoğan ve çok sayıda vatandaş izledi.

Güreşçiler arasına bulunan Japon güreşçi Yohen en çok alkış toplayan güreşçilerden oldu.Aydın’lı rakibi Burak Yılmaz’ı yenerek finale çıkan Yohen Fethiyeli rakibi Alper Yengeç’in karşısında zorlandı kısa süren güreş sonunda Alper Yengeç , Yohen’i sırtlayarak bir süre er meydanında taşıdı.Çoşkulu alkışlarla birinciliğini küçük ortada ilan etti.

Yaklaşık 60 güreşcinin destekçisi olan Karamürsel Levent Erdoğan Yağlı Güreş Kulübü As Başkanı Avukat Levent Erdoğan güreşlere çok sayıda güreşçi ile katıldı.Güreşler hakkında düşüncelerini sorduğumuzda Kent Haber mikrofonlarına şunları söyledi:

“Çömlekçi güreşlerine uzun süredir katılmayı arzu ediyordum. Her sene gelmek istiyordum kısmet olmadı bu senede kısmetmiş. Bu yörede yağlı güreşimizi sevdirmek isteyen başta idarecilerimiz, Kaymakamımız, Belediye reisimiz köy muhtarımız olmak üzere Ata güreşine verdikleri gösterdikleri bu ilgiden dolayı minnet duyuyorum. Çok güzel bir yöre, çok güzel bir köşe, yağlı güreşimize Ata güreşimize büyük faydası olan bir yaptırım bu. İnşallah bundan sonraki senelerde bizde desteğimizi esirgemeyeceğiz. Tüm Bodrum çevresinin iştirakiyle daha güzel güreşlere sahne olmasını diliyorum.”

Köy Muhtarı Mustafa Oral düzenlenen güreşleri geleneksel hale getirdiklerini ifade ederek şöyle konuştu.

“Halkımızın daha çok ilgi göstermesini istiyorum. Projelerim bu spor kompleksini daha da büyütmek, yukarıdaki futbol sahasını daha güzel hale getirmek istiyorum. Bu güreşlerimizi gençler için yapıyorum, gençler ilgi göstersin istiyorum. Levent Erdoğan’da katıldı güreşlerimize çok mutlu etti bizi. Bizim için sürpriz oldu, güzel oldu. Kendisinin de bize çok desteği var. Güreşçilerimizin çoğunu Levent Erdoğan sağlıyor. Kendisine çok teşekkür ediyorum.”

Heyecanlı geçen güreşlerin sonunda 9 kez baş pehlivan olan, 2 altın kemer sahibi 1995 Dünya Sumo 3. Ahmet Taşçı Baş Pehlivan olurken, geçen yılın güreş ağası Avukat Ahmet Ruhi Erten bu yılda tekrar Güreş Ağası oldu