PLAJLARA 5 YILDIZ…

Bakanlık, yılda 50 milyon kişinin denize girdiği plajlarda AB standartlarını sağlamak...

PLAJLARA 5 YILDIZ…
Bakanlık, yılda 50 milyon kişinin denize girdiği plajlarda AB standartlarını sağlamak amacıyla altyapısını ÇEŞTOB'un oluşturacağı bir çalışma başlattı. Proje ile plajlar oteller gibi yıldızlı olacak. Duşu, tuvaleti, soyunma odası, çöp kovası, şezlongu, şemsiyesi olmayan plaj kalmazken plajda mangal yakmak da tarihe karışacak.
Türkiye'nin doğa harikası plajları artık oteller gibi 5 yıldızlı olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı yılda 50 milyon kişinin denize girdiği plajlardaki düzensizliğe son vermek ve Avrupa Birliği ülkelerindeki standartları sağlamak amacıyla çalışma başlattı.

Yeni Asır gazetesinde yer alan habere göre Bakanlığın Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) ile birlikte altyapısını oluşturacağı proje tamamlandığında duşu, tuvaleti, soyunma odası, otoparkı, güvenliği, çöp kovası, şezlongu ve şemsiyesi olmayan plaj kalmayacak. Plajlara sahip olduğu özellikler, bulunduğu konum ve donanımları dikkate alınarak otellerdeki gibi yıldız verilecek. Turistler için hazırlanacak broşürlerde hangi plajın kaç yıldızlı olduğu ve ziyaretçilerine hangi imkanları sunduğu ayrıntılı olarak anlatılacak.

YÖNETMELİK BU YIL

Türkiye plajlarını dünyaca ünlü İbiza ve Mayorka plajlarıyla rekabet eder hale getirecek projeyle, sahilde mangal yakma ve piknik yapma dönemi de sona erecek. Getirilecek kriterlere uymayan işletmeler kapatılacak. Bakanlık aynı zamanda kıyıların doğal ve kültürel özelliklerinin korunmasına da katkı sağlayacak düzenlemeyle ilgili yönetmeliği bu yıl içerisinde çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye'de 1990 yılında yürürlüğe giren Kıyı Kanunu dışında plajların kullanımı ve standartlarına ilişkin bir düzenleme bulunmuyor. Kanunda sadece sahil şeritlerinin doğal ve kültürel özellikleri gözetilerek toplumun yararlanmasına açık olduğu belirtiliyor.