Plansız Bodrum!..

Alp Arbak Yazdı; 'Plansız Bodrum!..'

Plansız Bodrum!..

Bodrum’da yapılan çalışmaları izliyorum, acaba şimdi soracağım soru sadece benim mi aklıma geliyor; Bodrum’un mesela 2050 yılına kadar olan herhangi bir planlaması var mı?

Alt yapı, kanalizasyon, su hattı çalışmaları falan iyi kötü yapılıyor. Bodrum Devlet Hastanesi inşaatı başlıyor, çevre yolu tartışılıyor.

Bunları duyuranlar “alt yapı yapıyoruz, hastane yapıyoruz” diye açıklama yapıp övünüyor. Ama ben hiçbir yetkiliden; “Bodrum’un 2050 yılına kadar nüfus planlaması ve gelişimi şu yönde olacak. Bizim yapacağımız bu çalışmalar Bodrum’a şu kadar yıl yetecek” diye bir açıklama duydunuz mu?

Yöneticilerimiz gelecek projeksiyonunu yaptılar mı ben bilmiyorum. Yaptılarsa bir zahmet açıklasınlar.

Öyle ya mesela DSİ hatları yenilenecek deniyor. Geyik Barajı’nda ve Mumcular’dan gelen su bize kaç yıl yetecek bilen var mı? Ben bilmiyorum. Belki 10 yıl sonra bize “gelen su yetmiyor, Bodrum’a şuradan su getireceğiz” diyecekler ve tekrar her taraf kazılacak öyle değil mi?

Aynı şekilde yapılan alt yapı çalışmalarıyla ilgili ne kadar yıllık bir planlama ön görülüyor, bilen var mı? Sürekli tesisin kapasitesinden bahsediliyor ama bu kapasite kaç yılda dolacak açıklayan var mı?

Yeni Bodrum Devlet Hastanesi yapılacak ama 10 yıl sonra ki Bodrum’a yetecek mi?

Kısacası Bodrum’un 50 yıllık planı var mı? Bu konuda bir çalışma yapıldı mı? Bu 50 yılda ne kadarlık bir nüfus artışı öngörülüyor? Bu nüfus artışına göre yatırım planlamaları ne? Eğer varsa bir zahmet bize açıklar mısınız?

Yoksa biz sürekli günü kurtaracak çalışmalara mı mahkûm olacağız, her gün yıkılıp kazılan şantiyeleri mi çekeceğiz?

İyi bir planlama ve bu plana sadık kalacak yöneticiler, sivil toplum kuruluşları ve Bodrum halkı Bodrum’un kurtuluşu olacaktır, benden söylemesi!