PREMATÜRE İKİZLER HAYATA TUTUNDU!

Bodrum'da 32 haftalıkken dünyaya gelen prematüre ikizlerin yaşam mücadelesi görenleri...

PREMATÜRE İKİZLER HAYATA TUTUNDU!
Bodrum'da 32 haftalıkken dünyaya gelen prematüre ikizlerin yaşam mücadelesi görenleri şaşırtıyor.

Milas'ta yaşayan bir çiftin çocukları İsmet ve Armina 32 haftalık olarak dünyaya geldi. Çiftin ikiz bebekleri prematüre olarak Acıbadem Bodrum Hastanesinde dünyaya geldi. Acıbadem Bodrum Hastanesinde 32 haftalık olarak 40 gün önce dünyaya gelen ikiz bebekler Yeni Doğan Yoğun Bakım servisinde sürdürülen 35 günlük tedavilerinin ardından geçtiğimiz günlerde sağlıklı bir şekilde taburcu edildiler.

İkizlerden İsmet'in 1 kilo 450 gram, Armina'nın ise bin 300 gram olarak dünyaya geldiğini ifade eden Acıbadem Bodrum Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuna Gül Han, Bodrum'da ilk kez prematüre bir bebeğin bakımının ilçede yapıldığını anlattı.

Daha önce Bodrum'da ki hastanelerde prematüre yoğun bakım ünitesi olmadığı için dünyaya gelen bebeklerin bakımı için en yakın merkez olan İzmir'e gönderildiğini anlatan Gül Han,"İlk defa bu kadar küçük prematüre bebeğin, ilk bakımı, tedavisi, izlemi Bodrum'da gerçekleştirildi. Sağlıklı bir şekilde taburcu edildiler" dedi.

Bebeklerin 32 haftalıkken dünyaya geldiğini ifade eden Gül Han, sözlerine şöyle devam etti;

"Acıbadem Bodrum hastanesi çatısı altında böyle bir ilke imza atmış olmaktan dolayı kendim ve ekibim adına çok mutlu ve gururluyum. Daha önce Bodrum'da sıkıntılı yenidoğan veya prematüre bebeklerin takip ve tedavisinin yapılabileceği bir merkez olmadığından, bu bebekler güç koşullar altında çevre illlere sevk ediliyorlardı. Sevk hem bebek için riskli hem de aileleri için çok zorlu bir süreç. Fakat artık Acıbadem Bodrum Hastanesi bünyesinde son teknoloji cihazlar ve donanım, deneyimli bir ekip ile yenidoğan yoğunbakım hizmeti veriyoruz. 32 haftalık bebeklerimiz de 1450 ve 1300 gr olarak doğup izlemleri sürecinde 1350 ve 1180 gr'a kadar düştüler. Erkek bebeğimin soluk borusuna tüp yerleştirilerek solunum cihazında kalması gerekti. Akciğerlerine doku olgunlaşmasını sağlayan surfaktan maddesini soluk yolundan verdik. Ardından her iki bebeğimiz de BIPAP denilen, non-invaziv yani bebeğe hiç acı vermeyen, burundan hava üfleyen cihazda izlendiler. Yatışlarından itibaren genel durumları toparlayıncaya kadar damardan beslenme sıvıları ile beslendiler. Prematüreliğin getirdiği çeşitli sağlık sorunlarının üstesinden geldik ve bebeklerimizi önemli bir sağlık sorunu olmaksızın 2250 ve 2100 gr olarak anne-babalarının kucaklarına teslim ettik. Bu Bodrum'da bir ilktir. Bundan sonra prematüre bebeklerimizin, sağlık sorunu olan yenidoğanların hemen sevk edilmelerine gerek kalmadı. Bunu söyleyebilmek de bizler için mutluluk ve gurur vericidir" dedi.

Bodrum'da daha önce yeni doğan ünitesinin bulunmadığı için bu tür vakalarda bugüne kadar sıkıntı yaşandığını ifade eden Dr. Han sözlerine şöyle devam etti;

"Bodrum'da herhangi bir yeni doğan yoğun bakımı olmadığı için anne karnında sevk çok daha ön planda. Anne karnında sevk olamadığı durumda ise ambulansla sevk söz konusuydu. Bu sevklerde de çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabiliyordu" diye konuştu.