PROJESİNİ HAZIRLAYAN BOSİAD’A KOŞTU

Bodrum Sanayici ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) ile Küçük ve Orta ölçekli Sanayi...

PROJESİNİ HAZIRLAYAN BOSİAD’A KOŞTU
Bodrum Sanayici ve İş Adamları Derneği (BOSİAD) ile Küçük ve Orta ölçekli Sanayi İşletmeleri Geliştirme Birliği (KOSGEB)’ in işbirliği ile düzenlenen ‘’ Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri’’ nin yeni dönemi için başvuran girişimciler mülakata alındı.

Bu gün sabah saatlerinde BOSİAD dernek binasında başlayan mülakatlara daha önce eğitim almak için müracaat eden ancak kapasite nedeniyle alamayan kişiler katıldı. Bir önceki dönemde 229 kişiye eğitim veren BOSİAD bu dönemki ilk eğitimleri 10 – 19 Aralık 2012 tarihlerinde verecek.

Derneğin amacının 2013 yılında planlanan eğitimler ile BOSİAD’ a başvuru yapan tüm girişimci adaylarının eğitimlerini tamamlayıp projelerini KOSGEB’e teslim etmesini ve işyerlerini açarak Bodrum ticaret hayatında yer almalarını sağlamak olduğu açıklandı.

BOSİAD yönetim kurulu üyelerinden Murat Erkmen, Hüseyin Meral ve Mehmet Billorer’ in katılımıyla gerçekleşen mülakatlarda kursiyer adaylarına hayata geçirmek istedikleri projeleri, konu hakkında araştırma yapıp yapmadıkları ve geçmiş dönemdeki iş hayatları hakkında sorular soruldu.

Yönetim Kurulu Üyesi Murat Erkmen, yeni dönem Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine BOSİAD yönetim kurulu üyesi Mehmet Billorer’in liderliği ve eğitiminde devam edileceğini ifade etti. Erkmen, şu ana kadar 300’ün üzerinde başvuru olduğunu söyledi.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini verecek olan BOSİAD yönetim kurulu üyesi Mehmet Billorer, 2012 yılı içerisinde toplam 229 kişinin eğitimden geçerek belgelerini aldıklarını ve bunlardan 40-45’inin iş yerlerini kurarak bu destekten faydalandıklarını belirtti. Billorer, önümüzdeki eğitim programı için300 kişinin üzerinde müracaat olduğunu ve hala da müracaatların devam ettiğini ifade ederek şunları söyledi;
“Şuan ki planlamalarımıza göre 7 grupta eğitim vereceğiz, talep olursa grup sayısını arttırabiliriz. Bir dönemde, 30 ar kişilik gruplar halinde, 9 gün sürecek olan kursta toplam 70 saat eğitim alacaklar’’ dedi.

Mehmet Billorer kurs süresince verilecek eğitim konularını şöyle anlattı;
‘’KOSGEB’ in bu desteği nasıl verdiğinden başlayarak, pazarlama, pazarlama planlaması nasıl yapılmalı, iş planı nasıl yapılır. İşletme nasıl kurulmalı, devamında neler yapılmalı konularından 9 gün boyunca eğitim verilecek’’ dedi.

Billorer, hemen iş kuracaklara ilk grupta yer vererek mümkün olduğunca daha fazla insanı bu destekten yararlandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Projesini hazırlayarak eğitim almak için müracaatta bulunan Kudret Beyhan Altınsoy, KOSGEP desteklerinin yeterli sermayesi olmayan kişiler için çok yararlı olacağını düşündüğünü, yıllardır kafasında tasarladığı el sanatları üzerine bir projesi olduğunu ve Bodrum’da bunu gerçekleştirmek istediğini söyledi.

Bir başka kursiyer adayı Figen Yılmaz ise bu desteklerin küçük esnafları daha çok gelişebileceklerini düşündüğünü, bu tip çalışmalarla insanların hayallerini gerçekleştirebileceklerini belirterek Bodrum’da gelişmiş bir güzellik salonu açmayı planladığını ifade etti.

Mülakata girmek için sıra bekleyen Şahin Keskin ise ülkemizde çok sayıda insanın iş becerisinin olduğunu ve maddi imkânsızlıklar yüzünden hayallerini gerçekleştiremediklerini ifade ederek Devletin bu ve bu gibi yardımlarının daha da artmasını istediğini söyledi.